fot. PAP/Tomasz Gzell

Ustawa antyterrorystyczna priorytetem działań Senatu

Senatorowie na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu Izby zajmą się tzw. ustawą antyterrorystyczną. Podstawowym celem zmian przygotowanych przez rząd jest zwiększenie bezpieczeństwa Polaków w obliczu narastającego zagrożenie terrorystycznego.

Dokument daje szersze uprawnienia odpowiednim służbom oraz ma poprawić ich koordynację i współpracę. Chodzi m.in. o konieczność rejestracji kart telefonicznych prepaid, możliwość blokowania podejrzanych treści w internecie oraz kwestie zestrzeleń dronów. Zdaniem opozycji rządowa ustawa ograniczy swobody obywatelskie.

Senator Jan Maria Jackowski podkreśla, że ustawa daje odpowiednim służbom narzędzia konieczne do prewencji w czasach, gdy zagrożenie terrorystyczne jest bardzo duże.

– Celem obecnego rządu jest przede wszystkim stworzenie możliwości, aby instytucje odpowiedzialne za to bezpieczeństwo miały instrumenty, które mogłyby działać na zasadzie prewencji. A to, że przy okazji nie wszystkie standardy takiego zakresu obrony prywatności, jakby każdy z nas chciał, będą przestrzegane – to jest niestety koszt życia w takich czasach, w jakich my obecnie żyjemy. Ta dyskusja trwa we wszystkich krajach Unii Europejskiej: (jak wyważyć balans między prawem do prywatności obywatela a zapewnieniem bezpieczeństwa). Jestem przekonany, że ta ustawa ustawiła ten balans na właściwym poziomie – zaznacza Jan Maria Jackowski.

Przepisy tzw. ustawy antyterrorystycznej Sejm przyjął w ubiegły piątek. Jeżeli proces legislacyjny projektu się zakończy, a ustawę podpisze Prezydent, wejdzie ona w życie – z wyjątkiem jednego przepisu – w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia.

RIRM

drukuj