Usprawnienia publikowania aktów prawnych jeszcze w tym roku?

Do końca tego roku Rządowe Centrum Legislacji ma wdrożyć pakiet działań usprawniających publikowanie aktów prawnych. Wykaz aktów, które wpłynęły do wygłoszenia ma być zamieszczony na stronie Centrum.

To pokłosie sprawy projektu ws. rajów podatkowych. Ustawa, która miała od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, powinna zostać podpisana przed końcem września.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją jednak dopiero 3 października. Budżet może stracić z tego powodu nawet 3 miliardy złotych.

Każde usprawnienie to dobra decyzja. Niezrozumiałe jest tylko, dlaczego najpierw naraża się państwo na tak ogromne straty – mówi prof. Krystyna Pawłowicz, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Każde działanie usprawniające publikację aktów prawnych, które mają ogromne znaczenie dla wejścia w życie regulacji prawnych (które z kolei mają ogromne znaczenie dla różnych grup przedsiębiorców, w szczególności dla ich finansów) jest bardzo pozytywne i trzeba tu jak najbardziej pochwalić takie działanie. Zastanawiające jest jednak, dlaczego trzeba aż usprawniać po tego rodzaju tajemniczych wpadkach – kiedy chodzi o kwotę rzędu 3 mld, która nie wpłynie do budżetu państwa. Zobaczymy, czy Pan Szczurek chce podejmować tu jakieś działania. Można tutaj chachmęcić, mówiąc potocznie. Każde takie usprawnienie należy pochwalić, natomiast zobaczymy, w jakim kierunku to pójdzie – zaznacza profesor.

Do szefa Kancelarii Sejmu zostanie skierowany wniosek o przekazywanie do Centrum kopii tekstów ustaw uchwalonych przez parlament i danych prezydentowi do podpisu. Według RLC, ma to pozwolić na wcześniejsze rozpoczęcie pracy nad przygotowaniem aktu do publikacji, co skróci okres między podpisaniem ustawy przez prezydenta a jej ogłoszeniem. Data ogłoszenia ma być określana na podstawie szacowanego czasu przygotowania aktu do ogłoszenia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl