fot. PAP/EPA

USA wprowadzają sankcje wobec prorosyjskich separatystów

Ministerstwo skarbu USA poinformowało w piątek o dodaniu siedmiu kolejnych osób, Ukraińców i Rosjan, do wykazu ludzi objętych sankcjami w związku z kryzysem ukraińskim. Nowe osoby na liście to głównie prorosyjscy separatyści działający na wschodzie Ukrainy.

Sankcjami objęci zostali: Denys Puszylin, jeden z liderów ogłoszonej przez separatystów w obwodzie donieckim tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) oraz przywódca analogicznej Ługańskiej Republiki Ludowej w obwodzie ługańskim Wałerij Bołotow, a także Wiaczesław Ponomariow, który był samozwańczym merem Słowiańska w obwodzie donieckim. Inną osobą z władz DRL wciągniętą na czarną listę jest jej wicepremier Andrij Purhin.

Pozostałe osoby to: obywatel Rosji Igor Striełkow, którego prawdziwe nazwisko ma brzmieć Girkin, uważany przez władze w Kijowie za funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, gubernator dołączonego do Rosji Sewastopola Siergiej Mieniajło oraz działacz prorosyjskiego ugrupowania z Odessy Wałerij Kaurow.

W odpowiedzi na wrogie działania Rosji wobec Ukrainy władze USA nałożyły sankcje na przedstawicieli rosyjskiego establishmentu. Zakazami wizowymi i zamrożeniem aktywów objęto rosyjskich polityków, wojskowych, biznesmenów oraz firmy związane z prezydentem Władimirem Putinem, a także prorosyjskich przywódców Krymu. Ogółem na amerykańskiej czarnej liście znajduje się teraz co najmniej 45 osób i 19 firm.

PAP/RIRM

drukuj