fot. PAP/EPA

USA: W Białym Domu podpisano porozumienia pokojowe między Izraelem a ZEA i Bahrajnem

Podczas uroczystej ceremonii w Białym Domu wysłannicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) oraz Bahrajnu podpisali we wtorek porozumienia pokojowe i o normalizacji relacji z Izraelem. To pierwsze państwa z Zatoki Perskiej, które zdecydowały się na taki krok.

Podpisano trzy dokumenty: pierwszy – między USA, Izraelem i ZEA, drugi – między USA, Izraelem i Bahrajnem oraz trzeci o nazwie „układy Abrahama”, pod którym podpisy złożyli przedstawiciele wszystkich stron.

Przemawiając z balkonu Białego Domu prezydent Donald Trump ocenił, że wynegocjowane za pośrednictwem USA porozumienia „zmienią bieg historii”. Nazwał je „wielkim krokiem, dzięki któremu ludzie różnych religii i różnego pochodzenia żyć będą razem w pokoju i dobrobycie”.

Tym samym ZEA i Bahrajn dołączyły do Egiptu i Jordanii, które do tej pory jako jedyne arabskie państwa zawarły porozumienia pokojowe z Izraelem.

Umowy – które budzą sprzeciw strony palestyńskiej – przewidują otwarcie ambasad oraz rozwój współpracy gospodarczej. Władze ZEA liczą, że ich umowa umożliwi zakup amerykańskich myśliwców F-35.

W imieniu USA dokumenty podpisał Donald Trump. Izrael reprezentował premier Benjamin Netanjahu, a na czele delegacji ZEA i Bahrajnu stali szefowie dyplomacji tych państw – Abdullah bin Zajed al-Nahjan oraz Abdullatif al-Zajani.

PAP

drukuj