fot. twitter.com

Pomoc humanitarna z Polski dla północnej Syrii i Grecji

Polska wysyła do północnej Syrii i Grecji pomoc w postaci domów modułowych. Kilkaset takich konstrukcji ma wesprzeć uchodźców i migrantów.

W północnej Syrii w obozach dla uchodźców żyją tysiące osób, które musiały uciekać przed wojną. Żyją w namiotach, próbują przetrwać. Namiot po pół roku nie nadaje się do mieszkania – jest podarty, zniszczony, nie jest odporny na ogień i wichury. Syryjczycy potrzebują domów modułowych.

– Ten dom jest odporny na pożary, odporny na wichury, co przetestowaliśmy podczas naszych działań m.in. w Afryce – oznajmił Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Dom modułowy można podzielić na część mieszkalną i dzienną. Daje on możliwość zainstalowania kuchni i ogrzewania. To namiastka prawdziwego domu. Dlatego takie domy modułowe pojadą do Syrii i do Grecji. To wsparcie humanitarne, jakie Polska chce kierować w miejsca, gdzie ludzie najbardziej tego potrzebują.

– Ten dom (…) stanie w tymczasowych obozach, w których ci ludzie mogą znaleźć bezpieczne schronienie – powiedział Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

W Syrii sytuacja jest dramatyczna. Z kolei w Grecji, na wyspie Lesbos, spłonął obóz, w którym do tej pory przebywało ponad 12 tys. przybyszów z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Ma powstać dla nich nowe schronienie.

– Będzie stanowiło to pierwsze schronienie i dach nad głową dla tych osób, które tego najbardziej potrzebują – tłumaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

Do Syrii trafi 500 domów modułowych, do Grecji – 156. Polska chce podejmować działania w duchu solidarności europejskiej – zaznaczył minister ds. europejskich Konrad Szymański.

– Polska poczuwa się do europejskiej solidarności i Polska ma wizję, w jaki sposób Europa powinna reagować na kryzys migracyjny. Z jednej strony to kontrola granic, a z drugiej strony – pomoc humanitarna, pomoc rozwojowa – wskazał Konrad Szymański.

Domy modułowe zostały sfinansowane przez kancelarię premiera w ramach programu „Polska pomoc”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl