Syria: konwój humanitarny dotarł do Wschodniej Ghuty

Międzynarodowy konwój z pomocą humanitarną przejechał ostatni punkt kontrolny syryjskich sił rządowych i dotarł w poniedziałek do rebelianckiej enklawy we Wschodniej Ghucie koło Damaszku – poinformowali świadkowie.

Przedstawiciel ONZ Ali al-Zatari powiedział agencji Reutera, że rozładunek może zająć „wiele godzin”, a konwój opuści enklawę zapewne „późno po zmroku”.

ONZ powiadomiła, że konwój zaczął wjeżdżać do miasta Duma. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej poinformowało na Twitterze, że ciężarówki wiozą do enklawy żywność, lekarstwa i produkty odżywcze dla ok. 27,5 tys. osób.

Wcześniej przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformował, że syryjskie władze usunęły sprzęt ratunkowy i chirurgiczny z ciężarówek, stanowiących część konwoju zmierzającego do oblężonej enklawy.

„Cały sprzęt ratunkowy, chirurgiczny, sprzęt do dializy i insulina zostały usunięte na kontroli bezpieczeństwa” – poinformował drogą mailową przedstawiciel organizacji. Podkreślił, że podczas kontroli nie przepuszczono ok. 70 proc. zaopatrzenia załadowanego na ciężarówki.

Zdaniem Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od rozpoczęcia ponad dwa tygodnie temu ofensywy we Wschodniej Ghucie zginęło ponad 700 osób. W niedzielę ONZ poinformowała, że otrzymała zgodę na wysłanie do enklawy konwoju z pomocą; od rozpoczęcia ofensywy do regionu dotarł jedynie jeden niewielki konwój humanitarny.

Wschodnia Ghuta to zamieszkana przez 400 tys. osób i kontrolowana przez rebeliantów enklawa, która od 2013 roku jest oblegana przez syryjskie siły rządowe. W 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

PAP/RIRM

drukuj