Węgry: ponad 200 mln forintów na węgiersko-polski program pomocy w Syrii

Rząd Węgier przeznaczy 212 mln forintów (około 660 tys. euro) na wsparcie programu pomocy humanitarnej w Syrii, uruchomionego we współpracy z Polską – wynika z rozporządzenia opublikowanego w sobotę w „Magyar Koezloeny” (Węgierski Monitor).

Węgiersko-polski program ma na celu rozwiązanie kryzysu migracyjnego u jego źródeł oraz zapewnienie opieki dzieciom w Syrii pozbawionym rodziców – głosi rozporządzenie.

Program ma być realizowany w ramach inicjatywy humanitarnej „Hungary Helps” węgierskiego rządu.

W czerwcu br. minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa i szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto podpisali memorandum dotyczące wspólnych projektów pomocy humanitarnej, mających dotyczyć przede wszystkim krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

Podkreślano, że memorandum jest pierwszym dokumentem otwierającym drogę do podpisania umów na realizację bardzo konkretnych projektów. Pierwszy wspólny projekt to zaproponowana przez stronę polską budowa domu dla sierot w syryjskim mieście Hims.

Od wybuchu syryjskiej wojny w 2011 roku życie straciło ponad 500 tys. ludzi, a połowa przedwojennej ludności Syrii musiała uciekać ze swoich domów, w tym ponad 5 mln ludzi – za granicę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl