Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych zamachów w Hims

W centrum miasta Hims, na zachodzie Syrii, eksplodowały we wtorek dwa samochody pułapki zabijając, według różnych szacunków, od 37 do 45 osób. Wśród ofiar zamachu są kobiety i dzieci – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zdaniem organizacji samochody eksplodowały w dzielnicy zamieszkanej głównie przez alawitów. Media nie są zgodne co do liczby ofiar wtorkowego zamachu. Reuters, powołując się na informacje Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, pisze o 37 zabitych i ponad 80 rannych.

AFP, w oparciu o źródła lokalne, informuje o 45 ofiarach śmiertelnych i 85 poszkodowanych. Zamachy w Hims to kolejne akty terroru do jakich doszło we wtorek w Syrii. Rano co najmniej 12 osób zginęło, a 50 zostało rannych w ataku moździerzowym, którego celem były m.in. budynki szkolne w centrum Damaszku.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało o 17 zabitych i kilkunastu rannych, w tym 14 w stanie krytycznym. Do najnowszych ataków doszło dzień po zgłoszeniu przez prezydenta Baszara el-Asada swej kandydatury w wyborach szefa państwa.

Wybory prezydenckie odbędą się 3 czerwca; Asad ubiega się o trzecią z rzędu kadencję. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu wywodzący się od ismailitów; wielu sunnitów uważa ich za niewiernych. Według różnych szacunków stanowią od siedmiu do 17 procent ludności Syrii. Z alawitów wywodzi się klan Asadów i znaczna część elity rządzącej w Syrii.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl