Zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii

We wtorek o godzinie 23 czasu polskiego zakończyły się wybory prezydenckie w Syrii. Wyniki głosowania mają zostać podane w czwartek. Oczekuje się jednak przytłaczającego zwycięstwa obecnego prezydenta Baszara el-Asada.

Baszar el-Asad ubiega się o trzecią z rzędu 7-letnią kadencję w kraju pogrążonym od 2011 roku w wojnie domowej. Wybory odbyły się na terenach kontrolowanych przez reżim.

Wybory, których przebieg nadzorowali obserwatorzy z Iranu, Rosji i Korei Północnej, przedłużono o pięć godzin, by – jak podały państwowe media – umożliwić większej liczbie ludzi oddanie głosu.

Teoretycznie są to pierwsze od ponad pół wieku powszechne wybory prezydenckie w Syrii. Do tej pory Baszar el-Asad, a wcześniej jego ojciec Hafiz, byli zatwierdzani na najwyższy urząd w państwie w referendach prezydenckich. Obecny prezydent w referendum z 2007 roku uzyskał 97,62 proc. głosów.

Wybory mają przede wszystkim wzmocnić pozycję Asada w wojnie – pisze agencja AFP. Szef opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba zaapelował do Syryjczyków, by we wtorek zostali w domach i nie głosowali. Także Zachód uważa wybory za farsę.

„Dzisiejsze wybory prezydenckie w Syrii to hańba” – powiedziała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harf, dodając, że głosowanie przeprowadzono „w oderwaniu od rzeczywistości”, podczas krwawej wojny domowej.

Z obawy przed atakami rebeliantów na cele rządowe władze wzmocniły środki bezpieczeństwa na kontrolowanych przez siebie terenach. Zwiększono liczbę punktów kontrolnych.

Pokojowa rewolta rozpoczęta w marcu 2011 roku antyrządowymi protestami przerodziła się w wojnę domową, w której według syryjskich działaczy praw człowieka zginęło ponad 162 tys. ludzi, 2,5 mln uciekło z kraju, a 6,5 mln opuściło swoje domy.

Specjalizujący się w tematyce syryjskiej geograf Fabrice Balanche uważa, że reżim Asada kontroluje 40 proc. powierzchni kraju, gdzie mieszka 60 proc. ludności. Źródła rządowe twierdzą, że w rękach władz jest 70 proc. terytorium Syrii.

 

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl