fot. PAP/EPA

Pielgrzymi porwani w Syrii odzyskali wolność

Dziewięciu szyickich pielgrzymów z Libanu porwanych w Syrii w maju 2012 r. odzyskało wolność wczoraj wieczorem – podało MSW w Bejrucie. Zostali oswobodzeni dzięki porozumieniu, które może doprowadzić do uwolnienia dwóch Turków porwanych w Libanie w sierpniu.

Libańscy zakładnicy są już „na terytorium Turcji” – poinformował szef MSW w Bejrucie Marwan Szarbil. Wyraził oczekiwanie, że znajdą się oni w ojczyźnie najpóźniej za dwie doby.

Jak dodał, spodziewa się, że dwaj piloci tureckich linii Turkish Airlines porwani w Bejrucie w sierpniu br. zostaną wkrótce uwolnieni. „Nalegamy, by ci, którzy porwali Turków, uwolnili ich. To część porozumienia” – powiedział.

Libańczycy zostali uprowadzeni przez jedną z grup rebelianckich na północy Syrii w maju 2012 roku. Wracali do domu z pielgrzymki w Iranie. Kilku później uwolniono, ale dziewięciu nadal pozostawało w rękach porywaczy. Napięcia w regionie wywołane wzięciem tych zakładników doprowadziły do porwania dwóch obywateli Turcji.

Szef MSZ Kataru Chalid ibn Muhammad al-Attija powiedział telewizji Al-Dżazira, że jego kraj brał udział w negocjacjach dotyczących uwolnienia pielgrzymów.

Przywódca grupy, która ich uprowadziła, powiedział we wrześniu br., że motywem porwania była chęć wywarcia nacisku na libański Hezbollah, aby przestał popierać prezydenta Syrii Baszara al-Asada. W konflikcie syryjskim Turcja z kolei popiera walczących z Asadem rebeliantów.

PAP/RIRM

drukuj