fot. wikipedia

USA: Rudy Giuliani dołącza do zespołu prawnego prezydenta D. Trumpa

Były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, niegdyś federalny prokurator, dołącza do osobistego zespołu prawnego prezydenta Donalda Trumpa – poinformował w oświadczeniu w czwartek Jay Sekulow prawnik Donalda Trumpa.

„Rudy jest świetny, od dawna jest moim przyjacielem i chce szybko rozwiązać tę sprawę dla dobra kraju” – Jay Sekulow zacytował słowa Donalda Trumpa.

Rudy Giuliani był jeden z najgorętszych sympatyków Donalda Trumpa w czasie kampanii wyborczej.

Rudy Giuliani jest jednym z trzech prawników, którzy dołączyli do zespołu prawniczego prezydenta zajmującego się śledztwem prokuratora specjalnego Roberta Muellera w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 roku.

Kreml odrzuca oskarżenia o próby manipulowania przebiegiem wyborów w USA, a prezydent Donald Trump nazwał dochodzenie prokuratora specjalnego Roberta Muellera, prowadzącego śledztwo ws. Russiagate, „polowaniem na czarownice”.

Rudy Giuliani zapisał się w pamięci Amerykanów przede wszystkim jako burmistrz Nowego Jorku w latach 1994–2001. Był powszechnie chwalony za swoją postawę w trakcie akcji ratunkowej po zamachu terrorystycznym na World Trade Center. Gdy zasiadł w ratuszu, w mieście znacząco spadła też przestępczość. W 2008 r. kandydował w wyborach prezydenckich, lecz nie uzyskał nominacji Partii Republikańskiej.

W latach osiemdziesiątych Rudy Giuliani był głównym prokuratorem federalnym na Manhattanie.

Giuliani pracował w Departamencie Sprawiedliwości za czasów administracji Ronalda Reagana.

Jay Sekulow poinformował również, że dwóch innych prawników, małżeństwo Martin and Jane Raskin, dołączyło do zespołu prawnego Donalda Trumpa.

PAP/RIRM

drukuj