Papież do biskupów w USA: trzeba obalać mury i budować mosty

Papież Franciszek wezwał amerykańskich biskupów do krzewienia kultury dialogu, by „obalać mury i budować mosty”. Swe przesłanie wystosował w związku z obradami Konferencji Episkopatu USA w Baltimore.

W przesłaniu wideo skierowanym do obradujących w stanie Maryland biskupów papież powiedział, że Kościół w USA „na przestrzeni dziejów przyjął i zintegrował kolejne fale imigrantów”.

W bogatej różnorodności swych języków i tradycji kulturowych ukształtowali oni zmieniające się oblicze amerykańskiego Kościoła” – zauważył.

Naszym wielkim wyzwaniem jest tworzenie kultury spotkania, która zachęcać będzie poszczególne osoby i grupy do dzielenia się bogactwem swych tradycji i doświadczeń, by obalić mury i budować mosty” – oświadczył Franciszek.

Jesteśmy powołani do tego, by być zwiastunami dobrych nowin dla społeczeństwa dręczonego przez niepokojące zmiany społeczne, kulturowe i duchowe oraz rosnącą polaryzację” – stwierdził papież.

Położył nacisk na znaczenie pracy duszpasterskiej wśród katolików hiszpańskojęzycznych i podkreślił, że wspólnota ta wnosi ważny wkład w życie narodu.

PAP/RIRM

drukuj