USA. Rekordowa operacja urzędu imigracyjnego

Funkcjonariusze służby imigracyjnej podczas największej tego typu operacji, w ciągu 6 tygodni, aresztowali 1378 osób. Większość aresztowanych należała do gangów przestępczych – poinformował w piątek Departament Bezpieczeństwa Kraju.

Jak poinformował Derek Benner, zastępca dyrektora wydziału ds. ścigania i deportacji urzędu imigracji i egzekwowania ceł (Immigration and Customs Enforcement – w skrócie ICE), operacja został przeprowadzona przez funkcjonariuszy urzędu imigracyjnego z udziałem innych federalnych, stanowych i lokalnych organów ścigania.

Chociaż ICE kierowało operacją, jej głównym celem były gangi kryminalne. Dlatego też wśród zatrzymanych większość (933 zatrzymanych) stanowili obywatele USA. Wśród zatrzymanych było 455 nielegalnych imigrantów z 21 państw, głównie z Ameryki Łacińskiej.

Większość aresztowań dokonano w Houston w stanie Teksas, w Atlancie w stanie Georgia, w Nowym Jorku oraz w Newark w stanie New Jersey.

Wśród 1378 aresztowanych 21 zostało oskarżonych o morderstwo bądź o przestępstwa związane z zabójstwem, a 7 osób za gwałt i inne przestępstwa na tle seksualnym, w tym zmuszanie do prostytucji.

Zdecydowana większość aresztowanych – 1098 osób – była związana z działalnością gangów przestępczych, takich jak skupiające przede wszystkim Latynosów gangi Mara Salvatrucha (MS-13) i Surenos oraz skupiające głównie Afroamerykanów i rywalizujące ze sobą gangi Bloods i Crips.

Administracja Donalda Trumpa szczególną uwagę poświęca walce z gangiem MS-13, który „specjalizuje się” w przemycie nielegalnych imigrantów do Stanów Zjednoczonych.

Znany z okrucieństwa MS-13 został założony w Kalifornii przez imigrantów z Salwadoru w latach 80. ubiegłego stulecia, a obecnie działa w państwach Ameryki Środkowej oraz w miastach na obu wybrzeżach Stanów Zjednoczonych, w tym w metropolii waszyngtońskiej, która po Los Angeles jest drugim największym salwadorskim skupiskiem w Stanach Zjednoczonych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl