Wielkopolskie. Dzień Otwartych Koszar na lotnisku w Powidzu

Pokazy sprzętu wojskowego, pokazy lotnicze, defilada oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych – odbędą się w dniu dzisiejszym na lotnisku w Powidzu, w ramach Dnia Otwartych Koszar. W tym roku, w wydarzeniu uczestniczyć będą stacjonujący w Powidzu amerykańscy żołnierze.

Święto 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz Dzień Otwartych Koszar zainauguruje uroczysta Msza św. polowa w hangarze, pod przewodnictwem księdza biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

„Po Mszy św., ok. godz. 12.00 rozpocznie się uroczysty apel, czyli wprowadzenie pododdziałów, odczytanie rozkazów, wręczenie wyróżnień oraz defilada i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych” – powiedział PAP oficer prasowy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu mjr Leszek Rybacki.

„W defiladzie, po raz pierwszy na tak dużej uroczystości, weźmie udział kolumna pododdziału amerykańskiego z jednostki, która u nas stacjonuje. Ponadto, po raz pierwszy w defiladzie za kolumnami marszowymi żołnierzy pojawi się też kolumna samochodów, w tym także pojazdów amerykańskich” – dodał.

Na lotnisku zostanie zaprezentowany polski i amerykański sprzęt wojskowy; statki powietrzne, sprzęt wysokościowo-ratowniczy, oraz sprzęt lotniczy. Zaplanowano także prezentację Zespołu Działań Specjalnych.

O godz. 13.00 rozpoczną się natomiast pokazy lotnicze. Widzowie będą mogli podziwiać powietrzne akrobacje i przeloty m.in. samolotów F-16, SU-22, MIG-29, C-130 Hercules, C-295 Casa, a także statków bezzałogowych ORBITER.

Mjr Rybacki pytany, jak obecnie wygląda współpraca polskich i amerykańskich żołnierzy w Powidzu ocenił, że relacje są bardzo dobre. Dodał, że również mieszkańcy Powidza są bardzo pozytywnie nastawieni do stacjonujących tu żołnierzy.

Lotnisko w Powidzu jest największym lotniskiem wojskowym w Polsce. Powidzka 33. Baza Lotnictwa Transportowego, będącą częścią 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego jest nowocześnie wyposażona, przygotowana do zabezpieczania i ubezpieczania lotów, a także koordynowania i przyjmowania statków powietrznych nie tylko lotnictwa transportowego, ale również innych rodzajów lotnictwa.

Pierwszych 40 amerykańskich żołnierzy dotarło do Powidza na początku stycznia, a później sukcesywnie przybywali następni. Na początku maja do bazy wojskowej w Powidzu dotarły pierwsze amerykańskie śmigłowce Black Hawk. Kolejne jednostki lotnictwa US Army spodziewane są w najbliższych tygodniach; mają to być śmigłowce szturmowe AH-64 Apache, jak i transportowe CH-47 Chinook.

W marcu, wojsko informowało, że docelowo w powidzkim garnizonie ma stacjonować ponad 1 tys. żołnierzy z USA.

PAP/RIRM

drukuj