fot. PAP/EPA

USA: Prezydent Trump uda się na początku listopada do Japonii

Prezydent USA Donald Trump uda się z początkiem listopada do Japonii, gdzie odbędzie rozmowy z premierem Japonii Shinzo Abe – poinformował Biały Dom. Wizyta w Tokio będzie pierwszym etapem azjatyckiej podróży Donalda Trumpa.

Amerykański przywódca zamierza następnie odwiedzić Wietnam oraz Filipiny, a także Chiny, gdzie będzie rozmawiać z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem.

Jak pisze agencja Kyodo, na razie nie jest jasne, czy prezydent Trump złoży wizytę w Korei Południowej.

Wszystkie etapy tej pierwszej azjatyckiej podróży Trumpa wiążą się z kryzysem wywołanym kolejną, szóstą już próbą jądrową Korei Płn., przeprowadzoną w ubiegłym tygodniu i wysiłkami wspólnoty międzynarodowej podejmowanymi z zamiarem uregulowania tego kryzysu.

W trakcie wizyty w Tokio amerykański prezydent i premier Japonii będą również rozmawiać o relacjach gospodarczych, głównie – o sposobach zmniejszenia deficytu w obrotach handlowych między Japonią i USA.

Do spotkanie Abe i Trumpa dojdzie jednak już wcześniej, podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ – wskazuje Kyodo. Będzie ono mieć miejsce w przyszłym tygodniu w Nowym Jorku. Wybiera się premier Japonii.

Zaproszenie do złożenia wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni zostało przekazane Donaldowi Trumpowi podczas wizyty Abe w Stanach Zjednoczonych w lutym br.

 

PAP/RIRM

drukuj