Trwa wizyta szefa MSZ Grzegorza Schetyny w USA

Polityk w Waszyngtonie ma rozmawiać m.in. o sprawach Ukrainy i Bliskiego Wschodu. Poruszona ma zostać także kwestia wiz. Schetyna spotyka się dziś m.in. z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym oraz doradczynią prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice.

Podobnie, jak podczas swojego ostatniego spotkania na szczycie ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, Kerry i Schetyna skupią się na sprawach ofensywy Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii oraz na trudnej sytuacji Ukrainy.

Jak zapowiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski, rozmowy mają dotyczyć także kwestii wiz.

Poseł PiS Krzysztof Szczerski ocenia, że wizyta jest standardowym podtrzymaniem stosunków dyplomatycznych i nie wniesie raczej przełomu ws. zniesienia wiz dla Polaków. Zresztą nie trzeba ich wcale znosić – dodaje.

– Nawet formalnie, bez żadnej zmiany prawa amerykańskiego, można by te wizy cofnąć. To kwestia tylko i wyłącznie ilości odmów, a odmowy dokonują konsulaty, które podlegają Sekretariatowi Stanu. Jeśli więc byłby sygnał, że „przestajemy Polakom odmawiać wiz”, wtedy bardzo szybko, bez zmiany prawa, w ciągu roku sprawa jest do załatwienia i nie trzeba żadnych specjalnych ustaw dot. Polaków. Tak naprawdę to zatem kwestia woli i tego, żeby Amerykanie zdali sobie sprawę, że dzisiaj to naprawdę USA tracą więcej na utrzymywaniu wiz dla Polaków niż my – zaznacza.

Polityk ocenił, że pobyt polskiego ministra w Waszyngtonie  jest wpisany w rytm dyplomatycznej wymiany wizyt pomiędzy sojuszniczymi krajami. Nie słyszeliśmy, że minister Schetyna jedzie tam w konkretnym celu. Wizyty, które mają się zakończyć czymś szczególnym są przygotowywane i omawiane dużo wcześniej. To wizyta, która może coś ewentualnie rozpocząć, ale nie zakończyć – wyjaśnia Krzysztof Szczerski .

Minister Schetyna do USA poleciał na zaproszenie Johna Kerry’ego. Swoją wizytę zakończy w piątek.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl