fot. pixabay.com

USA: Senat stanu Teksas przyjął ustawę zakazującą zabijania nienarodzonego dziecka od momentu bicia jego serca w łonie matki

Jeżeli zostanie wykryte bicie serca małego dziecka w łonie matki, będzie ono chronione  zakłada ustawa przegłosowana przez senat stanu Teksas w USA w dniu 30 marca br. Przyjmuje się, że zakaz ten ma obowiązywać od szóstego tygodnia życia dziecka poczętego.  

Współcześnie można łatwo zbadać i wykazać, że serce dziecka już regularnie bije w biegu zamkniętym od 21 dnia, czyli trzy tygodnie od poczęcia. Jest to równoznaczne z początkiem szóstego tygodnia ciąży, tradycyjnie liczonej od ostatniej miesiączki matki. Owulacja w regularnym cyklu kobiecym występuje ok. 14 dnia, więc dziecko poczyna się około dwóch tygodni później, niż wynika to z tradycyjnego wyliczenia tzw. wieku ciążowego.

W stanie Teksas ustawa ta została przyjęta w Senacie w trzecim czytaniu i obecnie zostanie przekazana do stanowej Izby Reprezentantów. Projekt ustawy zgłosił stanowy senator Bryan Hughes (republikanin z Mineola). Zakłada ona, że osoba dokonująca tzw. aborcji ma obowiązek sprawdzenia, czy bije serce nienarodzonego dziecka, a po stwierdzeniu tętna obowiązywałby go prawny zakaz zabicia dziecka, włącznie z sankcjami karnymi.

– Ta ustawa mówi, że jeżeli zostanie wykryte bicie serca małego dziecka w łonie matki, będzie ono chronione – powiedział Bryan Hughes.

Teksańscy obrońcy życia są zachwyceni, że władze państwowe opracowują kluczowe przepisy mające na celu ochronę życia nienarodzonych dzieci.

– Po dwóch dniach zwycięskich w stanowym senacie, ruch Texas Right to Life skupia się teraz na działaniach w Izbie Reprezentantów. (…) Te trzy ustawy, które dziś przyjął nasz senat, są wyrazem najśmielszej polityki pro-life, jaka kiedykolwiek została zatwierdzona przez senat Teksasu (…), ponieważ każdy środek zakazujący aborcji zwraca uwagę, że nienarodzone dziecko jest człowiekiem i podważa wadliwy precedens prawny Roe przeciwko Wade. To są nasze obecne priorytety – powiedział senator stanu Eddie Lucio, który jest demokratą stającym w obronie życia.

W ubiegłym roku za jego postawę pro-life Planned Parenthood (miejsce, gdzie masowo zabija się nienarodzone dzieci) zorganizowało przeciwko niemu wielką kampanię, oskarżając o rasizm. Podczas debaty w senacie, gdy senator Nathan Johnson, demokrata ze stanu Dallas, nazwał proponowaną ustawę „kpiną”, Eddie Lucio zdecydowanie ripostował.

 – Słowo „kpina” w tym kontekście mnie osobiście obraża. Jeżeli cokolwiek, to właśnie opowiadanie się za aborcją jest kpiną ze świętości życia – mówił.

Chronicle stwierdza, że ustawodawcy z Teksasu są przekonani, że wreszcie opracowali ustawę, która się oprze wyzwaniom prawnym. Senator Bryan Hughes zaznaczył, że jeżeli nie będzie możliwe egzekwowanie tego prawa na poziomie stanowym, zaproponowana przez niego ustawa pozwoli każdemu Teksańczykowi na wniesienie pozwu cywilnego (o odszkodowanie) przeciwko lekarzowi-aborcjoniście lub każdej innej osobie, która „pomogła” kobiecie w zabiciu poczętego dziecka po wykryciu bicia u niego serca.

Stan Teksas nie byłby więc egzekwującym zakaz tzw. aborcji, co dotychczas było kluczowym punktem spornym w konfrontacji z Sądem Najwyższym USA w kontekście precedensu Roe przeciwko Wade. Ustawa Bryana Hughesa pozostawia egzekwowanie prawa prywatnym obywatelom.

Rzecznik American Civil Libertoes Union (ACLU) w Teksasie stwierdził, że będą składać pozwy, jeżeli ustawa zostanie ostatecznie przyjęta i stanie się obowiązującym prawem. Natomiast grupa zwolenników aborcji oficjalnie potępiła projekt ustawy jako niezgodny z Konstytucją USA, gdyż (zgodnie z ich interpretacją) pozbawia kobiety ich praw oraz narusza prawa obywatelskie gwarantowane w Konstytucji Teksasu.

W dniu poprzedzającym głosowanie w senacie przyjęto także inne przepisy antyaborcyjne, m.in. ustawę o całkowitym zakazie tzw. aborcji (w sytuacji, gdyby Sąd Najwyższy USA uchylił wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade). Kolejną ustawą jest także zakaz dostarczania pocztą środków, które powodują tzw. aborcję farmakologiczną oraz przepisy zakazujące samorządom finansowania tzw. aborcji i wykorzystywania do tego pieniędzy podatników. Zaaprobowano także ustawę zakazującą zabijania nienarodzonych dzieci po 20 tygodniu ciąży z powodu wykrycia poważnego upośledzenia poczętego dziecka oraz wprowadzono wymóg wyrażenia świadomej zgody przez osobę trzecią. Zapewniono także fundusze na pomoc dla matek brzemiennych w sytuacjach kryzysowych.

Teksas jest dziesiątym stanem USA, który uchwalił zakaz zabijania nienarodzonego dziecka, gdy bije już jego serce. Są to stany: Georgia, Iowa, Kentucky, Mississippi, Missouri, Dakota Północna, Ohio i Tennessee. W lutym również Karolina Południowa uchwaliła podobne przepisy prawa. Niestety Sąd Najwyższy nieustannie zakazuje egzekwowania tego prawa, powołując się na precedens Roe przeciwko Wade, który w praktyce zalegalizował tzw. aborcję na życzenie aż do urodzenia się dziecka.

Badania opinii publicznej pokazują, że coraz więcej Amerykanów opowiada się za surowymi ograniczeniami tzw. aborcji. Badanie „Hill-HarrisX” z 2019 roku wykazało, że 55 proc. wyborców twierdzi, iż przepisy zakazujące zabicia po wykryciu tętna u dziecka nie są zbyt restrykcyjne. Podobnie sondaże Gallupa pokazują, że większość Amerykanów uważa, że należy wprowadzić zasadnicze ograniczenia w wykonywaniu tzw. aborcji.

Sytuacja jest trudna, zwłaszcza obecnie, gdy władzę przejęli zdecydowanie proaborcyjni demokraci, a prezydent Joe Biden i jego zastępczyni Kamala Harris są uważani za najbardziej popierający tzw. aborcję prezydencki tandem w dziejach Stanów Zjednoczonych.

hli.org.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl