fot. PAP/EPA

USA: Pentagon wyśle żołnierzy do Afganistanu, by ewakuować część pracowników ambasady

Rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price, poinformował w czwartek, że USA wyślą tymczasowo dodatkowe wojska do Afganistanu, by ewakuować część pracowników ambasady w Kabulu. Przyspieszona zostanie też ewakuacja afgańskich współpracowników USA.

Ned Price oznajmił na konferencji prasowej, że misja żołnierzy będzie miała tymczasowy charakter, a ambasada USA pozostanie otwarta, choć zostaną w niej tylko najbardziej niezbędni pracownicy.

„Chcę się wyrazić bardzo jasno: ambasada pozostanie otwarta i planujemy kontynuować pracę dyplomatyczną w Afganistanie” – stwierdził rzecznik. Jak dodał, sprawa była przedmiotem rozmowy szefów dyplomacji i Pentagonu z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

Zapowiedział również, że USA nadal będą prowadzić operacje antyterrorystyczne w kraju.

Ned Price zapowiedział także przyspieszenie transportu afgańskich tłumaczy i innych pomocników sił USA, którym przysługują specjalne wizy. Tylko w czwartek w ten sposób wywieziono z kraju 1,2 tys. Afgańczyków, a kolejne loty, w tym do bazy wojskowej Fort Lee w Wirginii, będą odbywać się codziennie.

Wysłanie dodatkowych wojsk USA będzie konieczne ze względu na niemal ukończony proces wycofania żołnierzy z kraju, a także błyskawicznie pogarszającą się sytuację w kraju związaną z ofensywą Talibów. Islamiści w ciągu kilkunastu dni zdobyli już 11 z 34 stolic prowincji, w tym trzecie największe miasto kraju, Herat.

Ned Price wyraził głębokie zaniepokojenie postępami Talibów i wzrostem przemocy. Powtórzył też, że jakakolwiek siła, która przejmie władze w Afganistanie z użyciem przemocy nie będzie prawowita i nie zostanie uznana przez społeczność międzynarodową.

Do ogłoszenia ewakuacji części ambasady doszło po tym, gdy placówka w Kabulu zamieściła w czwartek komunikat, w którym wezwała Amerykanów w Afganistanie do natychmiastowego opuszczenie tego kraju.

Jak podała reporterka CNN w Kabulum, Clarissa Ward, na miejscu panuje atmosfera lęku i „prawie paniki”.

„Nic, co dziś usłyszeliśmy z Departamentu Stanu, nie złagodzi tych nastrojów, a wręcz wzmocni przekonanie, że sytuacja jest rzeczywiście bardzo poważna” – powiedziała korespondentka.

Mimo niespodziewanie szybkiego tempa militarnych postępów Talibów, Biały Dom nie zamierza zmieniać decyzji o wycofaniu wojsk z Afganistanu. Prezydent Joe Biden stwierdził we wtorek, że „Afgańczycy muszą chcieć walczyć” o swój kraj i są zdolni do odparcia ataku Talibów.

W czwartek Joe Biden udał się do swojego domu w Wilmington w Delaware, nie odpowiadając na pytania dziennikarzy na temat Afganistanu.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl