USA: Kalifornia wyśle Gwardię Narodową na granicę z Meksykiem

Gubernator Kalifornii Jerry Brown poinformował w środę, że ostateczne porozumiał się z rządem federalnym i wyśle 400 żołnierzy Gwardii Narodowej na granicę z Meksykiem, tak jak tego domagał się prezydent Trump.

Jerry Brown podkreślił jednak, że żołnierze nie wezmą udziału w „wymuszaniu przestrzegania przepisów imigracyjnych” ani w budowie jakichkolwiek umocnień na granicy, jak np. murów, czy płotów. Zajmą się natomiast zwalczaniem przestępczych gangów, przemytników ludzi oraz broni i narkotyków.

Wcześniej Jerry Brown, który jest Demokratą, zawiadomił władze że nie przyłączy się do forsowanego przez prezydenta Donalda Trumpa planu wysłania do rejonu granicy z Meksykiem w czterech południowo zachodnich stanach USA ok. 4 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. Mieliby oni wesprzeć Straż Graniczną w zwalczaniu nielegalnej imigracji.

Jerry Brown jest zdecydowanym przeciwnikiem polityki Donalda Trumpa zaostrzania przestrzegania przepisów imigracyjnych i budowy muru na granicy z Meksykiem. W ub. roku podpisał stanową ustawę przewidującą utworzenie tzw. sanktuariów dla imigrantów. Zabrania ona współpracy władz stanowych i lokalnych z federalnymi organami imigracyjnymi w niektórych sytuacjach.

Gubernator ostatecznie zgodził się wysłać Gwardię Narodową po uzyskaniu zapewnienia finansowania operacji przez władze federalne.

Obecnie w stanach Teksas, Nowy Meksyk i Arizona rozmieszczonych jest ok. 900 żołnierzy Gwardii Narodowej. Nie biorą oni jednak obecnie bezpośredniego udziału w patrolowaniu granicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl