fot. wikipedia

Indonezja: Trzy ofiary trzęsienia ziemi na Jawie

Trzy osoby zginęły, ponad 20 odniosło obrażenia, a kilkaset domów zostało uszkodzonych w trzęsieniu ziemi na wyspie Jawa – poinformowały dziś indonezyjskie służby ratunkowe. Na terenach dotkniętych przez kataklizm wprowadzono 14-dniowy stan wyjątkowy.

Według indonezyjskiej Agencji ds. Meteorologii i Geofizyki środowe trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4 wystąpiło na głębokości 4 km; epicentrum znajdowało się około 52 km na północ od Kebumen, gęsto zaludnionego okręgu w prowincji Jawa Środkowa.

Jak poinformował Sarwo Pramana, przedstawiciel Agencji ds. Zarządzania Kryzysowego w Jawie Środkowej, w trzęsieniu ziemi, które było odczuwalne w wielu częściach prowincji, śmierć poniosły dwie starsze osoby i 13-letni chłopiec. Wszyscy zginęli pod gruzami zawalonego budynku.

21 rannych osób przewieziono do szpitali, a ponad 2100 ludzi zostało ewakuowanych do tymczasowych schronień.

Sutopo Purwo z krajowej agencji zajmującej się minimalizowaniem skutków kataklizmów powiedział, że w trzęsieniu ziemi uszkodzonych zostało ponad 300 domów, a także kilka szkół i meczetów.

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. ognistym kręgu wulkanów i styku płyt tektonicznych. Jest to rejon dużej aktywności sejsmicznej.

PAP/RIRM

drukuj