fot. pixabay.com

USA dostarczy rynkowi baryłki ropy z rezerwy strategicznej

Na polecenie prezydenta USA, Joe Bidena, Departament Energii dostarczy rynkowi kolejne 10 mln baryłek ropy naftowej z rezerwy strategicznej. Można to potraktować jako próbę uratowania przed wysokimi cenami. Do uwolnienia surowca ma dojść w przyszłym miesiącu – poinformował Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego.

To reakcja na decyzję OPEC skupiającego największych producentów ropy – o planowanym zmniejszeniu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie.

Jake Sullivan przekazał, że prezydent USA jest zawiedziony tą krótkowzroczną decyzją i ostrzegł, że uderzy ona w najuboższe kraje.

Analityk rynku paliw portalu e-petrol, dr Jacek Bogucki, mówił, że decyzja OPEC przełoży się na duży ubytek światowego wydobycia ropy, co wpłynie na wzrost ceny tego surowca.

Ruch Stanów Zjednoczonych można potraktować jako próbę uratowania przed wysokimi cenami, które mogą w kolejnym miesiącu się pojawić. Natomiast one tak czy inaczej się pojawią, ponieważ deficyt mamy (…). To chwilowo zostanie w jakiś sposób złagodzone, ale jednak ceny przekraczające 90 dolarów będą naszą codziennością przez cały październik. Z całą pewnością zmiany odczujemy na rynku polskim, to nie będzie zmiana znacząca z dnia na dzień, ale jednak zwyżki muszą się przełożyć najpierw paliw gotowych w hurcie, a później na ceny paliw na stacjach – wskazał dr Jacek Bogucki.

Uwolnienie 10 mln baryłek ropy naftowej przez USA będzie kontynuacją procesu rozpoczętego w marcu.

Wówczas prezydent Joe Biden zdecydował o uwalnianiu średnio około miliona baryłek ropy dziennie w reakcji na wzrost cen surowca po rosyjskiej inwazji.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl