USA: D. Trump ogłosił stan wyjątkowy na Hawajach z powodu huraganu Lane

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek stan wyjątkowy na Hawajach z powodu zbliżającego się do tych wysp huraganu Lane. Obecnie jego siła obliczana jest na 4 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To oznacza wiatr wiejący z prędkością ponad 200 km/h.

Według ostatniego komunikatu Narodowego Centrum ds. Huraganów na Pacyfiku (CPHC), huragan Lane jest 335 km od wybrzeży Kailua-Kona, drugiego co do wielkości miasta na Hawajach, położonego na zachodnim wybrzeżu wyspy Big Island. Do stolicy archipelagu Honolulu dzieli go 490 kilometrów.

CPHC ostrzega, że wiatr o prędkości 215 km/h oraz opady deszczu w ilościach 250-500 litrów wody na metr kwadratowy mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Według komunikatu, tak obfite i gwałtowne ulewy mogą doprowadzić do nagłych powodzi i osunięć ziemi, przez co narażone może być życie wielu ludzi.

Ostrzeżenie przed huraganem ogłoszono na wyspie Oahu, gdzie znajduje się stolica Honolulu, oraz dla wysp Big Island, Maui, Lanai, Kahoolawe i części Molokai. Agencje informują, że mieszkańcy tych wysp gorączkowo przygotowują się na nadejście żywiołu – gromadzą zapasy wody, żywności, lekarstw, zaopatrują się w przedmioty ratunkowe.

Amerykańskie władze są mocno zaniepokojone.

„Stan Hawaje może być bardzo zniszczony. (…) Spodziewamy się, że wielu ludzi może być odciętych od świata z powodu ulewnego deszczu” – powiedział Jeff Byard z Federalnej Agencji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Według Białego Domu, ogłoszenie stanu wyjątkowego pozwoli uruchomić nadzwyczajne środki z funduszu federalnego na niezbędną pomoc mieszkańcom Hawajów. Ze wsparciem wyszła już amerykańska marynarka wojenna US Navy, która ogłosiła, że jej statki zaczęły opuszczać bazę Pearl Harbor i płyną w kierunku zagrożonych huraganem wysp.

Lane może być najsilniejszym huraganem w tej części Pacyfiku od 26 lat. W 1992 roku w Hawaje uderzył huragan Iniki, który spowodował śmierć sześciu osób i zniszczył ponad 14 tysięcy budynków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl