PAP/EPA

D. Trump: Saudyjski król nie utrzymałby się u władzy bez wsparcia USA

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że „kocha” saudyjskiego króla Salmana, ale bez militarnego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych mógłby on nie utrzymać się u władzy nawet przez dwa tygodnie – podała agencja Associated Press.

Przemawiając na wiecu w miejscowości Southaven w stanie Missisipi we wtorek wieczorem czasu lokalnego, amerykański prezydent powiedział: „Kocham króla, króla Salmana, ale jak mówiłem: królu, chronimy cię. Bez nas mógłbyś się nie utrzymać (u władzy) przez dwa tygodnie. Musisz płacić na wojsko, musisz płacić”.

Donald Trump nie wyjaśnił, kiedy zwracał się o to saudyjskiego monarchy. Obaj przywódcy rozmawiali ze sobą przez telefon w niedzielę.

Agencja AP wyjaśnia, że Donald Trump stara się wywierać presję na Arabię Saudyjską, swojego bliskiego sojusznika, w związku z rosnącymi cenami ropy naftowej. Cena baryłki ropy typu Brent dochodzi obecnie do 85 dolarów i jest najwyższa od czterech lat. Obserwatorzy przewidują, że w listopadzie, gdy w USA będą odbywać się tzw. wybory środka kadencji, cena za baryłkę może osiągnąć poziom 100 dolarów.

PAP/RIRM

drukuj