fot. flickr.com

Donald Trump uniewinniony

Prezydent USA Donald Trump pozostaje na stanowisku. Senat odrzucił postawione mu artykuły impeachmentu.

Demokraci postawili prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi dwa zarzuty: nadużycia władzy i utrudnianie pracy Kongresu.

– Demokraci próbują obalić prezydenta, ponieważ wiedzą, że nie mogą mu się przeciwstawić. Sądzę, że próbowali pozbawić prezydenta wolności, ponieważ wiedzą, że nie zdołają pokonać prezydenta Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich. To jednak już koniec. Już po wszystkim – powiedział wiceprezydent USA Mike Pence.

Senat odrzucił bowiem oba artykuły impeachmentu. Za usunięciem Trumpa ze stanowiska zagłosowało 48 senatorów. By to zrobić, potrzeba było 67 głosów.

– Wykazaliśmy się świetną pracą zespołową w tej sprawie i myślę, że jesteśmy w dobrej formie do wyborów senackich i prezydenckich – podkreślił lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

Jeden z Republikanów wyłamał się z partyjnej dyscypliny i poparł artykuł impeachmentu złożony przez Demokratów.

– Jako ławnik senatorski przysięgałem przed Bogiem, że będę sprawował bezstronną sprawiedliwość. Prezydent poprosił ukraiński rząd o zbadanie jego politycznego rywala. Prezydent wstrzymał niezbędne fundusze wojskowe od tego rządu, aby go do tego zmusić. Prezydent opóźnił fundusze dla amerykańskiego sojusznika w wojnie z rosyjskimi najeźdźcami. Cel prezydenta był osobisty i polityczny – wskazał Mittt Romney.

Prezydent Trump cały czas zaprzecza stawianym mu zarzutom. Podczas procesu nie wszystko zostało wyjaśnione, ponieważ Republikanie blokowali powołanie nowych świadków.

– Prezydent został uniewinniony bez żadnych podstaw merytorycznych, został uniewinniony bez procesu, a to oznacza, że jego uniewinnienie jest praktycznie bezwartościowe – powiedział lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Demokraci twierdzą, że prezydent Donald Trump stanowi zagrożenie dla amerykańskiej demokracji.

TV Trwam News

drukuj