Uroczystości w przeddzień 30 rocznicy śmierci ks. Jerzego

Przed sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku w przeddzień 30. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana sprawowana była uroczysta Msza św.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Mering, biskup włocławski. We wstępie powiedział, że bł. ks. Jerzy nie głosił nienawiści choć walczył, o wolność, którą Bóg dał człowiekowi, o prawdę, godność, o sprawiedliwość społeczną i wartości. Walczył orężem dobra, w wierności swojej kapłańskiej służbie – mówił ks. biskup.

– Stajemy w sanktuarium kapłana – męczennika, błogosławionego ks. Jerzego, by Bogu oddać hołd w jego słudze. Podziękować za lekcję, która się nie zdezaktualizuje. Za jego męstwo to o nim i o prawdzie, jako jedynej drodze ku wolności, mówił w Bydgoszczy, podczas ostatniego w swoim życiu kazania. Podziękować za lekcję przebaczenia. Będzie jeszcze trzeba wiele cierpieć, wiele razy umierać, zanim człowiek nauczy się przebaczać. Dziękujemy mu za to, że swojego serca nie oddał w służbę, nienawiści – powiedział ks. bp Wiesław Mering.

Homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Ks. bp wskazał, na przebaczenie, które daje wolność człowiekowi. Jak podkreślał – bł. ks. Jerzy jest wiernym orędownikiem u Boga w tych trudnych dla Polski czasach.

Ks. Bp powiedział, że dziś rodzice i nauczyciele muszą dawać świadectwo i przypominać młodym o życiu błogosławionego i jego męczeńskiej śmierci.

– To Bóg daje łaskę męczeństwa. Gorzej jest tym, którzy żyją i muszą nosić męczeństwo całe życie. Zostałem poproszony, abym powiedział Wam – ludziom  mieszkającym we Włocławku, że jeśli człowiek nie wierzy już w Boga, to niech uwierzy temu co zostawił mu pamiątkę z celulozy. To jego słowa, żeby wychować politycznego człowieka, najpierw trzeba wychować człowieka. Jeśli uczynimy to inaczej, wychowamy politycznie uświadomioną bestię. Rodzice, nauczyciele, księża, uważajcie! Trzeba tu przychodzić z dziećmi i młodzieżą i odchodzić stąd mądrzejszym, abyście nie głaskali zła, bo wychowacie politycznie uświadomione bestie – zaznaczył ks. bp Józef Zawitkowski.

Obecny na uroczystościach prezes PiS Jarosław Kaczyński, podkreślił, że przesłanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest nadal aktualne.

– Pozostaje wyzwaniem dla tych wszystkich, którym bliskie są ideały wolności. Te ideały, które w naszych polskich warunkach wyrastają z połączenia dwóch elementów: nauki Kościoła i tej dobrej polskiej tradycji politycznej. Z resztą tych dwóch elementów nie da się od siebie oddzielić. Wszyscy, którzy chcą żyć w Polsce wolnej, Polsce wolnych sumień, Polsce prawdy, muszą traktować ciągle przesłanie ks. Jerzego, jako wezwanie na dziś – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest obecny w sercach i pamięci ludzi solidarności – mówił Piotr Duda. Przewodniczący „S” powiedział, że jest pewny iż bł. patron oręduje u Boga we wszystkich ważnych sprawach ludzi pracy.

– W tych wszystkich sprawach pracowniczych będziemy szli drogą ks. Jerzego. Jego słowa, które wybrzmiały podczas naszego zjazdu krajowego mówiły, że – „bez względu na to, jaki wykonujesz zawód jesteś człowiekiem, aż człowiekiem, to zobowiązuje”. Błogosławiony ks. Jerzy wstawiaj się za swoją „solidarnością” u Pana, abyśmy mieli siły walczyć o godność człowieka, a tym samym o godność polskiego pracownika, aby nasi parlamentarzyści przyjmowali uchwały i ustawy, które nie uderzają w godność pracownika – powiedział Piotr Duda.

Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i Tv Trwam. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w niedziele w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

19 października 1984 r. Ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez oficerów SB. Jego ciało odnaleziono 30 października 1984 r. Do dziś śmierć ks. Jerzego nie została wyjaśniona. Ks. Jerzy Popiełuszko 6 czerwca 2010 r. został błogosławionym. We wrześniu br. we Francji rozpoczęło się dochodzenie ws. domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Popiełuszki. Jeśli zostanie uznane za cud otworzy się  droga do kanonizacji męczennika.

RIRM

drukuj