Uroczystości święta policji

Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęły się centralne obchody święta policji. Podczas uroczystości, w których uczestniczy m.in. minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, zostaną wręczone nominacje oraz odznaczenia.

Na zamku odbędzie się też koncert muzyki klasycznej. Po godzinie 13 obchody przeniosą się na plac Zamkowy, gdzie zaplanowano promocję absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy – ślubować będzie 220 policjantów, 166 otrzyma promocję na pierwszy stopień oficerski.

Wręczone zostaną też nagrody dla funkcjonariuszy, którzy zwyciężyli w konkursie „Policjant, który mi pomógł”. Na zakończenie odbędzie się uroczysta defilada pododdziałów policji.

Wcześniej w sobotę w Komendzie Głównej Policji przed tablicą pamięci oraz przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” złożono wieńce i kwiaty. W tym miejscu znajduje się urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 r., podpisanego m.in. przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca, tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie – 7 października 1944 r. – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl