fot. flickr.com

Policja zapowiada wzmożone kontrole drogowe w okolicach szkół

Od poniedziałku policjanci ruchu drogowego rozpoczną wzmożone kontrole w okolicach szkół; będziemy także sprawdzać stan techniczny autobusów dowożących dzieci – poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

„Oficjalnie z akcją >>Bezpieczna droga do szkoły<< ruszymy od poniedziałku, ale tak naprawdę już w ubiegłym tygodniu policjanci weryfikowali oznakowanie dróg prowadzących do szkół i innych placówek oświatowych, sprawdzali m.in. czytelność znaków, widoczność przejść dla pieszych i infrastrukturę drogową” – podkreślił w rozmowie z PAP Radosław Kobryś.

Dodał, że wskutek działań policji skierowano do zarządców dróg „kilkaset wystąpień o poprawę infrastruktury”.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, która ma potrwać co najmniej do 7 września będzie polegała m.in. na zwracaniu uwagi rodzicom na to, by zatrzymywali się w miejscach dozwolonych, szczególnie w pobliżu szkół. Kontrolowane będą także autokary przewożące uczniów, a podczas spotkań z dziećmi i rodzicami policjanci będą mówić m.in. o zagrożeniach z jakimi dzieci mogą się spotkać w drodze do szkoły.

„Skupiamy się na tym, żeby było nas widać i żeby kierowcy mieli z tyłu głowy, że pewne zachowania mogą skończyć się mandatem, a w skrajnych przypadkach zatrzymaniem prawa jazdy” – przestrzega Radosław Kobryś.

Policjanci podkreślają, że kierowcy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, „dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego”. Przypominają również, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego.

„Zgodnie z art. 43 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych)” – przypomina Komenda Głowna Policji.

Policjanci zaznaczają również, że bardzo ważnym elementem, który poprawia bezpieczeństwo na drodze są odblaski, zaś rodzice, którzy przewożą dzieci w samochodach powinni pamiętać o fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

„Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie od strony jezdni” – przypomina policja.

PAP/RIRM

drukuj