Nowe „czarne punkty wodne” na Mazowszu

Na Mazowszu przybędzie w tym sezonie 12 nowych czarnych punktów wodnych – poinformowali w środę na wspólnej konferencji prasowej policjanci oraz władze województwa. Punktami oznaczane są niebezpieczne miejsca, w których kąpiel może skończyć się tragicznie.

Dotychczas na mapie Mazowsza było 90 takich miejsc. Od pięciu lat typują je policjanci z komendy wojewódzkiej oraz stołecznej, a urząd marszałkowski finansuje zakup i ustawienie znaków.

– Mazowsze jest województwem, w którym rzek i zbiorników wodnych, zwłaszcza dzikich, jest bardzo dużo. Sama liczba czarnych punktów pokazuje, że jest wiele miejsc, w których kąpiel oznacza ryzyko utonięcia. Staramy się, żeby wszystkie nasze służby – policja, ale też WOPR czy straż pożarna – pilnowały tych miejsc i mogły szybko reagować – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Choć – inaczej niż w przypadku drogowych czarnych punktów – znaki ustawiane nad wodą nie informują o liczbie wypadków i osób, które poniosły śmierć, to żaden punkt nie został ustawiony przypadkowo.

 – Sam znak „czarny punkt” nie zakazuje kąpieli, on tylko mówi o tym, że jest to miejsce szczególnie niebezpieczne, gdzie w przeszłości dochodziło do wypadków, gdzie ktoś stracił życie, i gdzie ta woda jest szczególnie niebezpieczna. Najczęściej znaki stoją w miejscach, gdzie dochodzi do zawirowań wody, gdzie jest zmienne dno, o niebezpiecznym ukształtowaniu i głębokości – wyjaśnił oficer prasowy komisariatu warszawskiej policji rzecznej asp. szt. Paweł Brzeziński.

Trzy nowe „czarne punkty wodne” pojawią się w Warszawie i okolicach. Jeden będzie ostrzegał wypoczywających nad dzikim kąpieliskiem w Wawrze u zbiegu ulic: ks. Sylwestra Szulczyka oraz Napoleona Bonaparte; drugi stanie przy stawie „Kruczek” w Markach, a trzeci w Błoniach – na akwenie przy ul. Lesznowolskiej. Do tej pory w Warszawie czarnym punktem był oznaczony teren Rusałki – dzikiej plaży na praskim brzegu Wisły, na wysokości ul. Ratuszowej.

Kolejne oznaczenia niebezpiecznych miejsc nad wodą staną: w powiecie łosickim (dwa nad rzeką Bug w okolicy Sarnaków, kolejny na jednej z glinianek w Starej Kornicy) oraz powiecie mławskim (dwa dzikie kąpieliska na wyrobiskach w Dalni i Szydłówku).

Pozostałe czarne punkty ustawione zostaną: na Wiśle w pobliżu miejscowości Kuźmy w gminie Kozienice, na wyrobisku w Ciechanowie, na rzece Orzyc okolicach Krasnosielca, przy tamie na rzece Radomce w Radomiu oraz na Bzurze w okolicach Boryszewa.

Tablice informujące o ryzyku kąpieli są ustawione w miejscu widocznym dla wszystkich. Żółty napis ostrzegawczy na czarnym tle gwarantuje czytelność oraz prosty przekaz.

– Oznaczamy niebezpieczne miejsca po to, żeby przestrzegać ludzi, ale wszystko zależy od wyobraźni i przezorności wypoczywających nad wodą. Wszystkiego prewencją czy ratownictwem załatwić się nie uda. Trzeba pomyśleć, zanim wejdzie się do wody – przestrzegał marszałek Struzik.

Od początku roku do 13 lipca na Mazowszu utonęły 43 osoby, w tym dziewięć w samej Warszawie. Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby osób, które straciły życie w wodzie – na Mazowszu odnotowano 52 utonięcia, na terenie samej Warszawy i okolic – 37.

– W tym sezonie tragicznych wypadków nad wodą jest nieco mniej, ale to ciągle zbyt dużo – ocenił marszałek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl