Uroczystości Światowego Dnia Chorego na Jasnej Górze

O uzdrowienie, ulgę w cierpieniach chorych i pomoc dla tych, którzy się nimi opiekują, modlono się w sobotę na Jasnej Górze. Tego dnia przypada Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II.

W Kaplicy Matki Bożej została w sobotę po południu odprawiona Msza św. w intencji chorych i nabożeństwo lourdzkie – kapłani przeszli wzdłuż kaplicy i pobłogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego, udzielając sakramentu namaszczenia.

Przewodniczący Mszy o. Kamil Szustak OSPPE mówił, że cierpienie jest szczególną, trudną łaską, daną od Boga.

„Niech to dzisiejsze dziękczynienie będzie jednocześnie ufną modlitwą, abyśmy nigdy nie przechodzili obok tej tajemnicy i nie pogardzali ludźmi chorymi, cierpiącymi i w podeszłym wieku, ale zawsze odnosili się do nich jako do osoby, która nosi w sobie przedziwny Boży dar” – powiedział.

Przypomniał też słowa z orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. Ojciec święty podkreślił, że to okazja do znalezienia nowego bodźca, by upowszechniać kulturę szacunku dla życia, zdrowia i środowiska. Papież wyraził też w orędziu bliskość z chorymi i ich rodzinami, a także uznanie wobec tych, którzy w różny sposób pomagają chorym.

Hasłem Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: +wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny+”.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.

W kościołach na całym świecie tego dnia sprawowane są uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa. Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl