Uroczystości pogrzebowe ks. kard. Stanisława Nagy’ego

W Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. kardynała Stanisława Nagy’ego. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam.

Uroczystościom przewodniczy ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Homilię wygłosi ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

O godz. 9.00 jutrzni za zmarłego przewodniczył ks. bp Józef Wróbel, biskup pomocniczy lubelski.

Ksiądz kard. Stanisław Nagy był wybitnym teologiem fundamentalistą i ekumenistą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II w Lublinie.

 – To był człowiek, który rzeczywiście potrafił pokazać wielkość, piękno Kościoła; potrafił pokazać umiłowanie Chrystusa, umiłowanie i posługę w Kościele. Dla mnie na zawsze pozostanie mistrzem – wspomina ks. Stanisław Mieszczak z zakonu Sercanów.
 – Nazwałbym księdza kardynała nie tylko żołnierzem Chrystusowym, ale rycerzem Chrystusowym dlatego, że On jako kardynał (…) zaznaczył swoją obecność w obronie Kościoła; w obronie zasad wiary i praw do publicznego wyznawania religii – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się wczoraj rano Krakowie. Trumna z ciałem została wystawiona w Sanktuarium bł. Jana Pawła II.  Rano w kościele przy ul. Saskiej odprawiona została uroczysta jutrznia. Ks. kard. Stanisława Nagy’ego żegnali jego współbracia ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego i parafianie. Po południu trumna została uroczyście wprowadzona do Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Mszy św. przewodniczył kard. Franciszek Macharski.

“Dziś wspominamy o kard. Nagym jako o mistrzu duchowym i intelektualnym. Dziękujemy mu za dar, który nam zostawił w swojej osobie i w swoim dziele” – powiedział w homilii ks. biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel.

Podkreślił, że w wykładach i publikacjach kard. Nageygo można zauważyć: intelektualne badanie problemów Kościoła i miłość, jaką pałał do Kościoła.

“Nie tylko próbował nauczyć o Kościele, ale tą miłością innych swoich słuchaczy zapalić” – mówił ks. bp Józef Wróbel.

Śp. ks. kard. Stanisław Nagy zmarł w Domu zakonnym Księży Sercanów w Krakowie. Miał 91 lat. Zostanie pochowany w krypcie kościoła w sanktuarium bł. Jana Pawła II, gdzie we wrześniu ub. r. spoczął ks. kard. Andrzej Deskur.

Ks. kard. Stanisław Nagy był emerytowanym profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowcą teologii fundamentalnej i ekumenicznej, honorowym przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawia II w Lublinie. Pochodził ze Śląska. Mając 16 lat w 1937 r. wstąpił do zgromadzenia sercanów. W 1945 r. w Krakowie święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Rosponda. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a doktorat, habilitację i tytuł profesora uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Od roku 1958 prowadził wykłady na KUL. Wykładał teologię fundamentalną. W wielu swoich pracach skupiał się na aspekcie otwarcia się Kościoła po II Soborze Watykańskim na inne wyznania chrześcijańskie. Dwukrotnie uczestniczył w charakterze eksperta w synodach biskupów (1985 i 1991). Z nominacji Jana Pawła II był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przez dwie kadencje (1986-1996).

Ks. prof. Stanisław Nagy otrzymał godność kardynalską na konsystorzu 21 października 2003 roku. Jego dewizą biskupią były słowa: “W Tobie, Serce Jezusa, swą ufność złożyłem”. W jego kardynalskim herbie znalazły się: symbol serca Jezusa – z racji tego, iż ks. prof. Nagy pochodzi z zakonu sercanów, Biblia – znak Bożego Objawienia, kotwica – symbol nadziei i pewności wiary oraz monogram słów Ave Maria.

W 2008 r. został odznaczony przez prezydent RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pochodzący z Bierunia kardynał często odwoływał się do śląskich korzeni. We wrześniu 2012 r. odebrał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla woj. śląskiego.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl