fot. PAP/Tytus Żmijewski

Uproszczona procedura budowlana dla gmin poszkodowanych w nawałnicach

101 gmin poszkodowanych w wyniku ostatnich nawałnic będzie mogło skorzystać z uproszczonej procedury związanej z remontem lub odbudową domów i mieszkań.

Wykaz gmin zawiera rozporządzenie, które w czwartek podpisała premier Beata Szydło. MSWiA zapowiedziało wczoraj możliwość rozszerzenia tej listy o kolejne samorządy na wniosek wojewodów.

Specjalne rozporządzenie dotyczy spraw administracyjnych: uzyskiwania zgód na odbudowę i remont budynków.

O praktycznych zastosowaniu przepisów mówił na konferencji prasowej w Bydgoszczy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

– Tam, gdzie jest potrzebne pozwolenie na budowę zwyczajnie opisane w prawie budowlanym – tutaj nie obowiązuje, wystarczy zgłoszenie. Tam, gdzie obowiązuje w przypadku budynku mieszkalnego konieczność przedstawienia pełnego projektu budowlanego, obowiązuje tylko szkic lokalizacyjny, zgłoszenie z terminem siedmiu dni możliwości wniesienia odwołania przez organ nadzoru budowlanego. Wystarczy tylko projekt architektoniczno-budowlany, czyli ten podstawowy – tłumaczył Andrzej Adamczyk.

Po nawałnicy sprzed tygodnia rząd podwyższył kwotę odszkodowania na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych ze 100 do 200 tys. zł.

Szacowania wartości strat spowodowanych nawałnicami poza rzeczoznawcami mogą dokonywać również pracownicy urzędów, inspektoratów nadzorów budowlanych.

RIRM

drukuj