UOKiK: kapsułki do prania niebezpieczne dla dzieci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dotyczących użytkowania kapsułek do prania. Urząd otrzymał w ostatnim czasie informacje o trzech wypadkach, w których poszkodowane zostały dzieci w wieku do dwóch lat.

Do zdarzeń doszło w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia, przez rodziców lub opiekunów, opakowań z kapsułkami do prania.

– Jeżeli kupujemy kapsułki do prania, to pamiętajmy, aby przed ich użyciem przeczytać dokładnie wszystkie ostrzeżenia, instrukcje i informacje, które są umieszczone przez producenta na tym opakowaniu. Szczególnie pamiętajmy o tym, żeby szczelnie zamykać opakowanie kapsułek do prania po każdym użyciu. Nie zostawiajmy kapsułek poza oryginalnym pudełkiem. Nie służą one do zabawy, dlatego zwróćmy szczególną uwagę i nie pozwólmy, aby bawiły się nimi nasze dzieci. Dziecko nie potrafi odróżnić kolorowej i miękkiej kapsułki od zabawki czy od słodyczy, dlatego trzymajmy je poza zasięgiem najmłodszych np. na wysokiej półce. Jeżeli mamy wątpliwości, co do oznakowania jakiegokolwiek produktu, to zgłośmy je natychmiast inspekcji handlowej – powiedziała Agnieszka Majchrzak, z biura prasowego UOKiK-u.

Według danych OECD – co roku na świecie odnotowuje się 16 tys. przypadków zatruć kapsułkami do prania. W większości przypadków przyczyną jest ich niewłaściwe przechowywanie.

Produkty są zazwyczaj prawidłowo oznakowane przez producentów, zawierają wymagane przepisami ostrzeżenia, dlatego to niewłaściwie zamknięte przez rodzica opakowanie może być przyczyną tragedii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl