Trwają rozmowy w Centrum Zdrowia Dziecka

Pielęgniarki i dyrekcja Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” kontynuują rozmowy w sprawie podwyżek. Pielęgniarki w ramach strajku odeszły wczoraj od łóżek małych pacjentów.

Protest ominął oddziały anestezjologii i intensywnej terapii oraz neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka. Nie zapadła też decyzja o ewakuacji szpitala. Do domu wypisano kilkudziesięciu pacjentów.

Pielęgniarki przekonują, że jest ich coraz mniej, bo zarobki są niekonkurencyjne. Protestują, ponieważ dostały 200 z obiecanych 400 zł podwyżki.

Władze Instytutu podkreślają, że choć sytuacja szpitala poprawia się, to wciąż jego zadłużenie wynosi ok. 300 mln zł.

Ministerstwo Zdrowia liczy na szybkie zakończenie konfliktu i cały czas monitoruje sytuację – wskazuje Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

– Jesteśmy w kontakcie z panią dyrektor. Jesteśmy na bieżąco informowani, co się dzieje i póki co, to na razie więcej nie mogę powiedzieć. Z naszej strony apelowaliśmy o to, aby ten protest przyjął inną, łagodniejszą formę tak, aby mali pacjenci nie byli zagrożeni. Mamy jednak informację, że są możliwości przejęcia pacjentów w razie ewentualnych problemów w celu kontynuacji leczenia, podjętego przez Centrum Zdrowia Dziecka. Póki co skupiamy się na tym, żeby dzieci miały zapewnioną opiekę. Liczymy na to, że konflikt wewnętrzny z Centrum Zdrowia Dziecka skończy się jak najszybciej – mówi Milena Kruszewska.

Średnia płaca pielęgniarki z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” to – jak podaje dyrekcja – wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. zł. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

RIRM

drukuj