Unijny szczyt w sprawie m.in. wyboru szefa Rady Europejskiej

W Brukseli rozpoczyna się dziś szczyt, na którym unijni przywódcy mają m.in. podjąć decyzję w sprawie obsady stanowiska szefa Rady Europejskiej. Polskę reprezentuje premier Beata Szydło.

O reelekcję ubiega się dotychczasowy przewodniczący rady Donald Tusk. Polski rząd oficjalnie zgłosił na to stanowisko kandydaturę byłego eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej Jacka Saryusz-Wolskiego.

Rzecznik Rządu Rafał Bochenek podkreśla, że Jacek Saryusz-Wolski to kandydat kompetentny i doświadczony, a Donald Tusk sobie nie radzi.

Pan dr Jacek Saryusz-Wolski od wielu lat przebywa w Parlamencie Europejskim, doskonale zna problematykę unijną. Ma niezwykle rozbudowana sieć kontaktów z politykami europejskimi, jest właściwym kandydatem kandydyjąc na tę funkcję. Doskonale rozumie on potrzebę reformy Unii Europejskiej, a przecież z tym będziemy musieli mierzyć się przez najbliższe miesiące i lata. Donald Tusk przez ostatnie dwa i pół roku pokazał, że jest osobą niekompetentną, która kompletnie nie radzi sobie z rozwiązywaniem bieżących problemów Unii Europejskiej. Brexit, kryzys migracyjny, do dziś dnia nie wiemy jak podejść do tych spraw i jak je rozwiązać raz na zawsze – akcentuje rzecznik rządu.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Premier Beata Szydło odbędzie szereg spotkań w tym z kanclerz Niemiec i premierem Szwecji. Dojdzie również do zwyczajowych konsultacji z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej.

Przed szczytem odbędzie się też spotkanie Europejskiej Partii Ludowej, na którym będzie omawiana m.in. sprawa przedłużenia mandatu Donalda Tuska.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl