S. Gabriel: Iskandery w Kaliningradzie zagrożeniem bezpieczeństwa w Europie

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział  w wywiadzie dla agencji Interfax w czwartek, że stałe rozlokowanie rosyjskich rakiet Iskander w Kaliningradzie byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy. Zapewnił, że Berlin poważnie traktuje obawy mieszkańców Europy Wschodniej.

„Gdyby rakiety Iskander miały być rozlokowane w Kaliningradzie na stałe, byłoby to dla nas powodem do dużego niepokoju i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy. Dlatego śledzimy z ogromną uwagą i rosnącym zaniepokojeniem to, co dzieje się w Kaliningradzie” – powiedział Gabriel przed rozpoczęciem czwartkowej wizyty w Rosji.

W Europie Wschodniej panuje jego zdaniem zaniepokojenie wywołane działaniami Rosji wobec Ukrainy, które Niemcy „muszą traktować poważnie”. Gabriel zaapelował do strony rosyjskiej o powrót na ścieżkę rozbrojenie i do regularnych spotkań Rady NATO-Rosja.

„Za wszelką cenę musimy zapobiec powrotowi do zimnej wojny” – podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Pytany o sankcje, Gabriel zaznaczył, że „nie są one celem samym w sobie”, lecz służą realizacji porozumienia z Mińska.

„Bardzo bym się ucieszył, gdyby wreszcie doszło do postępu w realizacji Mińska i gdybyśmy mogli rozmawiać o stopniowym poluzowaniu sankcji. Prawda jest jednak taka, że dotychczas to nie nastąpiło” – wyjaśnił niemiecki polityk.

Gabriel ocenił sceptycznie propozycje rozszerzenia grona krajów poszukujących rozwiązania kryzysu na Ukrainie o Stany Zjednoczone czy też „nowego startu” negocjacji. Jego zdaniem ani Moskwa, ani Kijów nie sygnalizują chęci zmiany formatu rozmów.

Odnosząc się do projektu gazociągu Nord Stream 2, Gabriel powiedział: „Chcemy Nord Stream 2, ale chcemy też bezpiecznego utrzymania gazociągów na Ukrainie i bezpieczeństwa dostaw do krajów takich, jak Słowacja, Czechy czy Polska.

„Mam wrażenie, że nasi rosyjscy partnerzy są jak najbardziej gotowi do zagwarantowania tego” – wtrącił.

Gabriel określił Rosję mianem „dużego i ważnego sąsiada” w Europie. Współpraca jest konieczne dla zapewnienia Europie pokoju i bezpieczeństwa – zaznaczył polityk niemieckiej SPD.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl