PAP/EPA

Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli dyskutowali o Ukrainie, Bliskim Wschodzie i migracji

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie, a także rosyjska agresja na Ukrainę i nielegalna migracja znalazły się wśród tematów szczytu z udziałem unijnych przywódców, jaki zakończył się w Brukseli. W podejściu do tych kwestii nie ma zaskoczeń, ale jednocześnie brakuje konkretów.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej w dalszym ciągu będą wspierały Ukrainę – to zapewnienie padło podczas unijnego szczytu, lecz bez żadnych konkretów.

– Mam wrażenie, że zdecydujemy, co jest konieczne dla stabilności finansowej Ukrainy. I nie sądzę, że częściowo odmienne oceny będą miały na to wpływ –  oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz, nawiązując do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej przekazania przez kraje członkowskie 50 mld euro Ukrainie do 2027 roku.

Przeciwne propozycji są Węgry i Słowacja. Unia Europejska pracuje nad propozycją zamrożenia rosyjskich aktywów. Jednak z taką samą uwagą co na Kijów, Bruksela spogląda dziś w stronę Bliskiego Wschodu. Unijni przywódcy uznali prawo Izraela do samoobrony, wezwali do uwolnienia zakładników, choć upomnieli się też o sytuację humanitarną w Gazie.

– Podczas spotkania postanowiliśmy potwierdzić wsparcie Unii Europejskiej dla międzynarodowej konferencji pokojowej, która powinna się wkrótce odbyć – oznajmił przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Francja zapowiada stworzenie tzw. koalicji humanitarnej dla Strefy Gazy.

– Zamierzamy zbudować koalicję humanitarną z kilkoma krajami europejskimi, zwłaszcza z Cyprem, który będzie bazą dla humanitarnego korytarza morskiego. Omawialiśmy to już z prezydentem Cypru – mówił prezydent Francji, Emmanuel Macron.

Na szczycie w Brukseli powrócił temat nielegalnej migracji. Kryzys może się pogłębić w związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie.

– Teraz w konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się też zapisy mówiące o tym, że elementem obrony przed ekstremizmem, obrony bezpieczeństwa, jest walka z terrorystami, z przemytem ludzi jako zarzewiem terroryzmu, bo – tak jak zapowiadaliśmy – Polska broniła tego stanowiska i bardzo wiele państw przyjęło dokładnie taki punt widzenia – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Stanowisko polskiego rządu zmierza w stronę ochrony granic zewnętrznych Unii i zatrzymania nielegalnej migracji.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl