fot. facebook.com

Unijni ministrowie ds. europejskich zajmą się ostatnim wyrokiem TSUE ws. sądownictwa w Polsce

Unijni ministrowie ds. europejskich zajmą się w najbliższy wtorek ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sądownictwa w Polsce.

Będzie to też pierwsza okazja nowej Komisji Europejskiej, żeby opowiedzieć się na ten temat. Komisja przekaże ministrom najnowsze informacje, biorąc pod uwagę wyrok Trybunału – informuje, zastrzegając anonimowość, źródło z fińskiej prezydencji. Natomiast Polska będzie miała możliwość przedstawienia swojej oceny.

19 listopada TSUE wskazał, że Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej powołanej przez Krajową Radę Sądownictwa.

W ocenie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwigi Wiśniewskiej jest duża szansa na, to że KE w nowym składzie zostawi Polsce kwestię reformy wymiaru sprawiedliwości.

– W tym nowym rozdaniu kwestią praworządności zajmować się będzie pani Vera Jourova. W poprzedniej Komisji za tę kwestię odpowiadał Frans Timmermans, który wielokrotnie pokazywał, że jest zaangażowany po jednej stronie sporu politycznego w Polsce. Zatem liczymy, że nasze wyjaśnienia – a rząd przedstawi szerokie wyjaśnienia do tej sytuacji – zostaną przyjęte ze zrozumieniem. Skończy się niepotrzebne szarpanie Polski na arenie międzynarodowej. Też pani przewodnicząca komisji pani Ursula von der Leyen mówiła o tym, że wszystkie państwa powinny być jednakowo traktowane. Mamy prawo reformować i zmieniać wymiar sprawiedliwości – mówi Jadwiga Wiśniewska.

Na postawie ostatniego wyroku TSUE w czwartek Izba Pracy Sądu Najwyższego podważyła legalność KRS. Stwierdziła, że nie jest ona organem bezstronnym i niezawisłym. Ponadto orzekła, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i krajowego.

radiomaryja.pl

drukuj