UNICEF: Co dziewiąte dziecko żyje na obszarach ogarniętych wojną

Ponad 250 mln dzieci, czyli co dziewiąte dziecko na świecie, żyje na obszarach ogarniętych wojną – alarmuje UNICEF. W czwartek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju.

„Na całym świecie pomoc humanitarna potrzebna jest w aż 78 sytuacjach kryzysowych spowodowanych wojną, łamaniem praw człowieka czy dotkliwym kryzysem ekonomicznym” – podała rzeczniczka prasowa polskiego oddziału UNICEF Monika Kacprzak.

Wyszczególniła, że „najwięcej sytuacji kryzysowych spowodowanych działaniem człowieka ma miejsce w krajach Afryki Południowej i Wschodniej, a także Afryki Środkowej i Zachodniej (po 20 sytuacji kryzysowych). W czołówce zestawienia znajduje się też Bliski Wschód i Afryka Północna (14 sytuacji kryzysowych), a także Azja Południowa (10 kryzysów)”.

Według szacunków UNICEF „co dwie sekundy noworodek bierze pierwszy oddech w samym środku konfliktu zbrojnego, często w dramatycznych okolicznościach i bez dostępu do opieki medycznej”.

Organizacja podkreśla, że „zbyt wiele dzieci rodzi się w ekstremalnych warunkach: konfliktów, katastrof naturalnych, ubóstwa, chorób czy niedożywienia”.

Wśród krajów najbardziej dotkniętych przez wojnę jest m.in. Syria, Republika Środkowoafrykańska, Sudan Południowy, Afganistan, Irak i Jemen.

W Syrii, gdzie konflikt trwa już ponad 6,5 roku, poszkodowanych zostało według UNICEF-u niemal 6 mln dzieci. Jak podkreśla organizacja, straciły one domy, członków rodziny, przyjaciół, poczucie bezpieczeństwa i normalności, a nierzadko zdrowie i życie. Kobiety w ciąży są tam narażone na rodzenie w niehigienicznych warunkach i bez jakiejkolwiek opieki medycznej. Z kolei ich dzieciom grozi trauma, która może mieć długofalowy negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i poznawczy.

Według ostatniego raportu UNICEF opublikowanego w poniedziałek, w strefach objętych konfliktami do szkoły nie chodzi około 27 mln dzieci. Autorzy raportu podkreślają, że brak możliwości nauki ma daleko idące konsekwencje tak dla jednostek, jak i całych narodów.

W 2015 roku blisko 50 mln dzieci pozbawionych zostało domu, w tym ponad 28 mln zostało zmuszonych do opuszczenia ich z uwagi na przemoc i brak bezpieczeństwa.

27 mln dzieci w wieku szkolnym nie ma możliwości uczęszczania do szkoły w 24 objętych konfliktami krajach.

Brak możliwości nauki szkolnej dotyczy przede wszystkim uchodźców – podaje raport. Są pięciokrotnie bardziej narażeni na to niż dzieci w innej sytuacji. Jedynie 50 proc. dzieci-uchodźców uczęszcza do szkół podstawowych, a do szkół ponadpodstawowych mniej niż 25 proc.

W niektórych krajach istnieją bariery prawne: jak podaje UNICEF, jedynie w 10 krajach członkowskich Unii Europejskiej uznaje się prawo dzieci migrantów niemających legalnego statusu do uczęszczania do szkoły, a w pięciu tego prawa wprost im się odmawia.

UNICEF stara się docierać z różnoraką pomocą do stref ogarniętych konfliktem. Jak podaje organizacja, tylko w 2017 r. udało się jej dotrzeć z pomocą wodno-sanitarną do ponad 3 mln osób w Syrii, wyremontować 638 sal lekcyjnych w 46 szkołach i objąć kampanią szczepień przeciwko polio około 2,6 mln syryjskich dzieci poniżej 5. roku życia.

Międzynarodowy Dzień Pokoju został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 r. Od 2002 r. obchody tego dnia przypadają 21 września. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę globalnego zawieszenia broni i wyrzeczenia się przemocy oraz zachęta do powstrzymania się od aktów wrogości i do przestrzegania pokoju na świecie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl