UNICEF: alarmująca liczba krajów potrzebujących pomocy humanitarnej

W ubiegłym roku UNICEF dostarczył pomoc poszkodowanym na skutek 310 sytuacji kryzysowych w 102 krajach świata; to najwyższy wynik od 10 lat – alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. W piątek przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.

Jak podaje UNICEF, kryzysy humanitarne dotknęły głównie kraje Afryki Zachodniej i Środkowej (73), Afryki Wschodniej i Południowej (68) oraz Bliski Wschód i Afrykę Północną (53). Katastrofy naturalne i konflikty zbrojne są codziennością milionów dzieci i ich rodzin na całym świecie – alarmuje organizacja.

Przypomina, że całe wsie i miasteczka zostały zmiecione z powierzchni ziemi na skutek dwóch potężnych trzęsień ziemi w Nepalu i po przejściu cyklonu Pam w Vanuatu. Wirus Ebola zabił ponad 11 tys. osób, a brak bezpieczeństwa żywnościowego naraża miliony dzieci w Afryce na niedożywienie.

W 2015 r. 250 mln dzieci mieszkało na obszarach dotkniętych przez konflikty zbrojne. W samej Syrii natychmiastowej pomocy humanitarnej wymaga ponad 6 mln dzieci, a w Jemenie skutki kryzysu humanitarnego dotykają 82 proc. populacji. Konflikt w Sudanie Południowym zmusił ponad 2,3 mln osób do opuszczenia domów.

UNICEF podkreśla, że każdy kryzys humanitarny odbija się sytuacji dzieci pozbawiając je prawa do prawidłowego rozwoju, bezpieczeństwa, żywności, zdrowia, możliwości edukacji, a w najgorszym wypadku – życia.

W 2015 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dostarczył m. in. czystą wodę dla 25,5 mln ludzi na świecie, zaszczepił na odrę 23 mln dzieci, a ponad 3 mln udzielił wsparcia psychologicznego. Ponadto 2 mln dzieci od 6. do 59. miesiąca życia było leczonych z powodu ostrego niedożywienia, a 7,5 mln dzieci do 18. roku życia umożliwiono dostęp do edukacji.

Na samą pomoc humanitarną w 2015 r. UNICEF przeznaczył ponad 1,6 mld dolarów. W bieżącym roku potrzeby są równie duże. Każdego dnia 755 pracowników UNICEF w terenie naraża swoje zdrowie i życie niosąc pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Potrzeby są jednak ogromne, a pomoc nie zawsze wystarczająca – zauważa UNICEF apelując o pomoc do darczyńców.

19 sierpnia 2003 r. w zamachu terrorystycznym na siedzibę ONZ w Bagdadzie zginęło 22 pracowników humanitarnych. Pięć lat później Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. To dzień hołdu składanego wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne i tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc. Hasło tegorocznego Dnia to „One Humanity”; wskazuje na potrzebę jedności w imię wspólnego człowieczeństwa.

Według ONZ pomocy humanitarnej potrzebuje 130 mln osób poszkodowanych w konfliktach zbrojnych, wojnach, katastrofach naturalnych i prześladowaniach.

PAP/RIRM

drukuj