PAP/Mateusz Marek

Ulicami Warszawy przeszedł XVII Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Ulicami Warszawy po raz siedemnasty przeszedł Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Tegoroczne hasło „I ślubuję Ci” nawiązywało do potrzeby walki o trwałość małżeństw. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TV Trwam i Radio Maryja.

Tysiące rodzin, jak co roku, zebrało się na Placu Zamkowym w Warszawie, aby uczestniczyć w Narodowym Marszu dla Życia i Rodziny.

– Maszerujemy w Marszu po to, żeby pokazać, że w Polsce są obrońcy życia, rodziny i małżeństwa – mówił Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny

Hasło XVII Narodowego Marszu Życia i Rodziny – „I ślubuję Ci” – nawiązywało do przysięgi małżeńskiej.

– Chcemy pokazać, że małżeństwo jest instytucją niezwykle ważną. Musimy dziś, w dzisiejszym świecie, bardzo zasadniczo go bronić, ponieważ pojawia się mnóstwo ataków ideologicznych, które chcą doprowadzić do redefinicji małżeństwa – wyjaśnił Paweł Ozdoba.

W rodzinę i małżeństwa coraz częściej uderzają różne inicjatywy społeczne i polityczne.

– Od 6 lat jestem wdowcem, przeżyliśmy z moją ukochaną Mariolką 34 lata w małżeństwie. Najcenniejszą rzeczą, jaka mogła być, było dotrzymanie przysięgi – wskazał dr Piotr Wołochowicz, dyrektor Fundacji Misja Służby Rodzinie.

W Marsz włączyli się najmłodsi Polacy.

– Chciałbym wspierać rodzinę, żeby trwała ona i nie była zniszczona, aby była wspólnota – powiedział Antoni.

– Żeby dzieci mogły żyć i aby mogły się narodzić – dodał Joachim.

W trakcie wydarzenia zbierano darowizny na Dom Samotnej Matki w Chyliczkach.

– Dzisiaj jestem wolontariuszem, chociaż w ten sposób włączę się w bardzo ważną ideę. To jest symboliczne pokazanie, że rodzina jest ważnym elementem społecznym, a wręcz podstawą – odrzekł Wojciech.

Trasa Marszu wiodła przez Krakowskie Przedmieście. Uczestnicy nieśli transparenty wskazujące na wartość życia i rodziny oraz biało-czerwone flagi.

Stu metrową flagę narodową trzymało kilkadziesiąt osób. Przed Pałacem Prezydenckim do uczestników Marszu zwrócił się prezydent Andrzej Duda.

– Razem dają Państwo publiczne świadectwo przywiązania do najszlachetniejszych ideałów, wyrażają przekonanie, że silna rodzina to pomyślna przyszłość naszej Ojczyzny. Z serca za to dziękuję – oznajmił Andrzej Duda, Prezydent RP.

Uczestnicy Marszu przeszli do Bazyliki Świętego Krzyża, gdzie odbyła się uroczysta Eucharystia. Homilię wygłosił założyciel wspólnoty „Wojownicy Maryi”, ks. Dominik Chmielewski. Jak mówił, rozpad małżeństw to często efekt błędów popełnianych na etapie dorastania człowieka.

– My już od małego kształtujemy egoizm, który nieustannie krzyczy „chcę, żeby wszyscy wokół mnie zaspokajali wszystkie moje potrzeby i oczekiwania” – wskazywał ks. Dominik Chmielewski SDB.

Kapłan wskazał, że miłość jest odwrotnością egoizmu, gdyż zapomina o sobie, aby ofiarować się temu, kogo kocha. Małżonkowie muszą nauczyć się wybaczania.

– Gdyby mąż na oczach dzieci klęknął przed żoną i powiedział „tak Cię przepraszam za wszystko”. Żona klęka przed mężem i mówi „ja też tak chcę Ciebie kochać, zapominając o sobie”. Tu działa siła, która nie jest z tego świata – rzekł duchowny.

Według organizatorów Narodowego Marszu dla Życia i Rodziny w tym roku w pochodzie uczestniczyło około 10 tysięcy osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl