fot. PAP/EPA

Ukraina walczy o niepodległość

Coraz więcej państw sprzeciwia się działaniom Federacji Rosyjskiej i wspiera militarnie Kijów. Na wschodzie Ukrainy toczą się walki o Bachmut.

Rosyjska agresja na Ukrainę pokazuje, że polityka bezpieczeństwa stała się priorytetem państw Europy. Stałe dostarczanie broni Ukrainie i liczne dyskusje o szerzeniu pomocy mają zwrócić oczy całego świata na dramatyczną sytuację Kijowa.

– Świat jest wystarczająco silny, by ukarać Rosję za wojnę, a my damy światu dość odwagi i narzędzia, aby kara została wymierzona – podkreślił podczas wieczornego przemówienia Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Wojna na Ukrainie dotknęła już cały świat.

– Agresja Rosji na Ukrainę to ciężki cios dla światowej gospodarki, który hamuje tempo wzrostu gospodarczego i podnosi ceny wielu produktów – stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas V Konferencji ONZ w Katarze.

Wojna najbardziej dotyka dzieci. Mówiła o tym na łamach tygodnika „The Sunday Times” Daria Herasymczuk, Rzecznik Praw Dziecka Ukrainy.

,,Dzisiaj Rosjanie powiedzieli, że mają 738 tysięcy ukraińskich dzieci, które ewakuowali, ale to nie jest ewakuacja, to jest uprowadzenie, pranie mózgu i akt ludobójstwa. Do tej pory udokumentowaliśmy 16 221 przypadków. Myślę, że jest ich więcej, nawet kilkaset tysięcy. To wszystko jest częścią ich kampanii rusyfikacji’’ – napisano w tygodniku ,,The Sunday Times’’.

Rzecznik wyjaśniła, że Rosjanie organizują rzekome obozy sportowe dla dzieci, z których nie ma już powrotu na Ukrainę. Dzieci porywa się ze szkół, sierocińców, czy domów. Ich rodzice są zabijani, dlatego tak ważna jest pomoc. Ukraińska organizacja „Białe Anioły” chroni najmłodszych mieszkańców Ukrainy i ich rodziców, organizując liczne ewakuacje z miejsc najbardziej zagrożonych ostrzałem.

Tymczasem ciężkie walki toczą się o Bachmut. Zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej, porucznik Wołodymyr Nazarenko, powiedział, że wojska ukraińskie nadal utrzymują kontrolę nad kluczową drogą do tej miejscowości. Jest to ważne dla zaopatrzenia miasta.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl