fot. pixabay.com

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy. Jak złożyć wniosek?

Od niedawna o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy mogą ubiegać się także uchodźcy z Ukrainy. Świadczenie przyznawane jest na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest dostępny wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy.

To świadczenie przysługuje w wysokości 12 tysięcy złotych. To rodzic decyduje o tym, czy chce, aby świadczenie przysługiwało przez dwa lata w wysokości 500 złotych miesięcznie, czy przez rok w wysokości 1000 złotych – mówi Marlena Nowicka, rzecznik ZUS w Wielkopolsce

Pieniądze przyznawane są na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. O świadczenie od niedawna mogą ubiegać się także uchodźcy z Ukrainy.

Do złożenia wniosku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL zarówno rodzica, jak i dziecka, na które świadczenie ma być przyznane – tłumaczy Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS województwa łódzkiego.

Potrzebny jest też adres email, polski numer telefonu i numer rachunku bankowego w polskim banku. Formularze w języku ukraińskim przyjmowane są przez internet. Wniosek można złożyć także w placówce ZUS.

Dodatkowo, w każdej placówce ZUS służymy pomocą. W każdej placówce ZUS jest do dyspozycji obywateli Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego, tłumacz, przy pomocy którego można załatwić wszystkie sprawy w ZUS – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzecznik ZUS w Wielkopolsce.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl