fot. PAP/Alena Solomonova

Ukraina: w nocy ogłoszono kolejne alarmy przeciwlotnicze

Ukraina walczy ze skutkami powodzi, którą wywołali Rosjanie. W nocy natomiast w pięciu regionach kraju ogłoszone zostało zagrożenie rakietowe.

Dwie godziny po północy Siły Powietrzne Ukrainy w pięciu regionach kraju ogłosiły alarmy przeciwlotnicze. Tamtejsza państwowa agencja prasowa informowała o rakietach lecących w stronę Odessy.

„Rakiety w kierunku Odessy znad Morza Czarnego! Zostań w schronie!” – podał Ukrinform.

Ludność ukraińska mierzy się ze skutkami powodzi, która jest wynikiem wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce. Wolontariusze pomagają wypompowywać wodę z zalanych piwnic i domów.

– Woda opada. W rejonie Nowej Kachowki spada około metra dziennie. Tutaj spada trochę wolniej, ale nadal spada – mówiła jedna z wolontariuszek.

Dostarczają też ludności cywilnej najpotrzebniejszych rzeczy.

– Wolontariusze przynieśli nam wodę, jedzenie. Jesteśmy wdzięczni. Wolontariusze przynieśli wszystko – wyrażała wdzięczność jedna ze starszych kobiet.

Pomoc  humanitarną chce także dostarczyć ONZ. Rosja na to jednak nie pozwala. Odrzuciła ona prośbę organizacji o dostęp do zalanego terenu, który znajduje się pod kontrolą wojsk agresora.

„ONZ będzie nadal angażować się w poszukiwanie niezbędnego dostępu. Wzywamy rosyjskie władze do działania zgodnie z ich zobowiązaniami, wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego. (…) Nie można odmówić pomocy ludziom, którzy jej potrzebują” – oświadczyła koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej na Ukrainie, Denise Brown.

Ukraińcy chcą sprawiedliwości.

– Nigdy nie myślałem, że to się może zdarzyć. To ludzkie szaleństwo musi zostać ukarane – zaznaczyła Ukrainka.

Tym bardziej, że – jak podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy – w obwodzie zaporoskim  rosyjskie wojsko zaminowuje grunty i działki osób, które odmówiły przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa.

„Działania takie mają miejsce np. we wsi Pokrowske w obwodzie zaporoskim. Minowaniem terenu zajmują się jednostki inżynieryjne rosyjskich sił okupacyjnych” – poinformował. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Cały czas trwają działania zbrojne na froncie. Ukraina walczy i w tej walce odnosi kolejne sukcesy.

– Rosja straci zdobyte terytoria. Nie ma i nie będzie alternatywy dla naszych kroków w kierunku deokupacji. Nasze wojska posuwają się naprzód, pozycja po pozycji, krok po kroku – powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Dziś mija dokładnie 481 dni od początku rosyjskiej inwazji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl