Ukraina: Pomnik UPA w Charkowie zamalowany na biało-czerwono

Nieznani sprawcy zamalowali na biało-czerwono pomnik UPA w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy – podały w środę media w tym kraju, podkreślając, że są to kolory flagi Polski.

Informacje te potwierdził PAP konsul generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński, który nie skomentował tego zdarzenia.

Policja w Charkowie podała, że doszło do niego we wtorek w godzinach popołudniowych.

„Nieznani sprawcy namalowali na pomniku poległych żołnierzy UPA pasy w kolorze białym i czerwonym” – przekazano w komunikacie policji na Facebooku.

O zniszczeniu pomnika UPA poinformował wcześniej charkowski aktywista Roman Czeremski, który powiedział agencji Interfax-Ukraina, że nie przypuszcza, by stali za tym przedstawiciele polskiej społeczności.

„Jestem przekonany, że zrobili to ludzie, którzy już nieraz dokonywali na tym pomniku aktów wandalizmu. Polak nigdy nie naniósłby swoich symboli w tak wulgarny sposób na pomnik UPA, nawet jeśli odnosi się do niej negatywnie” – zaznaczył Roman Czeremski.

O zdarzeniu w Charkowie poinformował m.in. lwowski portal Zaxid (czyt. Zachid), który zauważył, że niedawno w Polsce znowelizowano ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Ustawa dopuszcza m.in. karanie za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl