fot. PAP/EPA

Ukraina: Parlament zatwierdził pakiet antykryzysowy

Parlament Ukrainy zatwierdził w czwartek rządowy pakiet antykryzysowy, który wcześniej tego dnia nie uzyskał wymaganej większości głosów. W wieczornym głosowaniu propozycje działań gabinetu Arsenija Jaceniuka poparło 246 deputowanych.

Pakiet antykryzysowy wraz z uchwalonymi w czwartek zmianami w budżecie państwa jest częścią ustaleń z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), od których uzależniona jest pomoc finansowa dla Ukrainy.

Pakiet znany jako „ustawa o przeciwdziałaniu katastrofie finansowej i stworzeniu podstaw dla rozwoju gospodarczego” wprowadza szereg podwyżek, m.in. podatków oraz akcyz na alkohol, wyroby tytoniowe i pojazdy luksusowe.

We wcześniejszym głosowaniu ustawa nie uzyskała wymaganej większości; pakiet poparło jedynie 189 deputowanych.

MFW oświadczył w czwartek, że uzgodnił z Ukrainą, iż wesprze jej reformy dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 mld dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.

Porozumienie z Ukrainą ma jej pomóc w uporaniu się z zadłużeniem, które pogłębiło się w tym roku po miesiącach protestów antyrządowych; zakończyły się one odsunięciem od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i konfliktem z Rosją, która zajęła Krym.

PAP/RIRM

drukuj