Ukraina: dążenie do członkostwa w UE i NATO w konstytucji?

W ustawie zasadniczej Ukrainy powinny znaleźć się zapisy o dążeniach kraju do członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział podczas obchodów Dnia Konstytucji w Kijowie, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Szef państwa ukraińskiego powiedział, że „w najbliższym czasie przekaże do parlamentu projekt zmian do konstytucji. Chodzi o poprawkę, która – jak akcentował Petro Poroszenko – utrwali dwa cele strategiczne: „dążenie do wejścia Ukrainy do UE i NATO” .

Petro Poroszenko zauważył jednocześnie, że czynniki zewnętrzne i wewnętrzne sprawiają, że groźba rewizji dotychczasowego, skierowanego na Zachód kursu rozwoju państwa, wciąż istnieje. Prezydent zastrzegł, że zmiany w konstytucji nie powinny być dokonywane „pod konkretne osoby”. Mówił, że wśród polityków pojawia się coraz więcej chętnych do podważenia ukraińskiego jasno określonego kursu europejskiego.

W ubiegłym tygodniu Parlament Ukrainy uchwalił ustawę o bezpieczeństwie narodowym. To właśnie tam jako główne cele polityki zagranicznej wskazano integrację z UE i NATO, a na obronność wydzielono nie mniej niż 5 procent PKB rocznie. Ustawa ma przystosować ukraińskie prawo do standardów obowiązujących w NATO.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl