By ВАДИМ ЧУПРИНА - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44495143

Ukraina: dążenie do członkostwa w UE i NATO w konstytucji?

W ustawie zasadniczej Ukrainy powinny znaleźć się zapisy o dążeniach kraju do członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział podczas obchodów Dnia Konstytucji w Kijowie, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Szef państwa ukraińskiego powiedział, że „w najbliższym czasie przekaże do parlamentu projekt zmian do konstytucji. Chodzi o poprawkę, która – jak akcentował Petro Poroszenko – utrwali dwa cele strategiczne: „dążenie do wejścia Ukrainy do UE i NATO” .

Petro Poroszenko zauważył jednocześnie, że czynniki zewnętrzne i wewnętrzne sprawiają, że groźba rewizji dotychczasowego, skierowanego na Zachód kursu rozwoju państwa, wciąż istnieje. Prezydent zastrzegł, że zmiany w konstytucji nie powinny być dokonywane „pod konkretne osoby”. Mówił, że wśród polityków pojawia się coraz więcej chętnych do podważenia ukraińskiego jasno określonego kursu europejskiego.

W ubiegłym tygodniu Parlament Ukrainy uchwalił ustawę o bezpieczeństwie narodowym. To właśnie tam jako główne cele polityki zagranicznej wskazano integrację z UE i NATO, a na obronność wydzielono nie mniej niż 5 procent PKB rocznie. Ustawa ma przystosować ukraińskie prawo do standardów obowiązujących w NATO.

TV Trwam News/RIRM

drukuj