Ukraina: parada z okazji Święta Konstytucji 3 Maja we Lwowie

W 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja ulicami Lwowa przeszła w czwartek parada, w której uczestniczyli polscy mieszkańcy tego miasta, przedstawiciele ukraińskich władz obwodowych i miejskich oraz polscy dyplomaci.

„Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Adama Mickiewicza, gdzie ich uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty oraz odśpiewali hymny Ukrainy i Polski” – poinformował PAP Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, która zorganizowała obchody we współpracy z konsulatem RP.

Następnie pod polskimi i ukraińskimi flagami uczestnicy podeszli do pomnika ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki. Tutaj również odśpiewano dwa hymny i złożono wieńce. Oprawę muzyczną zapewniła lwowska orkiestra miejska, która wykonała m.in. Marsz Pierwszej Brygady.

Kolejnym punktem była Msza święta w Katedrze Lwowskiej. Odprawił ją ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

W uroczystościach uczestniczył m.in. konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, pracownicy jego placówki, uczniowie polskich szkół we Lwowie oraz liczni turyści z Polski. Była także delegacja polskich wojskowych, którzy szkolą armię ukraińską na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim.

„Święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy uroczyście we Lwowie co roku. Zawsze oficjalnie zawiadamiamy o nich władze, które są zawsze bardzo przychylnie do nas ustosunkowane, więc żadnych problemów nie było” – powiedział Emil Legowicz w rozmowie telefonicznej z PAP.

Ze Lwowa uczestnicy uroczystości udali się do Czarnego Lasu w pobliżu Iwano-Frankiwska (d. Stanisławów), gdzie złożą hołd polskiej inteligencji, wymordowanej przez Gestapo w 1941 roku. Ostatnim punktem uroczystości będzie akademia z okazji Dnia Konstytucji w Iwano-Frankiwsku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl