fot. PAP/EPA

UE: 19 listopada kolejny wideoszczyt UE w sprawie walki z koronawirusem

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał we wtorek kolejny wideoszczyt Unii Europejskiej w sprawie walki z koronawirusem na 19 listopada.

„Szef Rady Europejskiej Charles Michel zwołuje nową wideokonferencję Rady Europejskiej poświęconą odpowiedzi UE na Covid-19 na czwartek 19 listopada o godzinie 18” – napisał na Twitterze Barend Leyts, rzecznik Michela.

29 października podczas nieformalnej wideokonferencji na temat pandemii koronawirusa unijni przywódcy zgodzili się, że UE potrzebuje „sprawiedliwego” rozdziału szczepionek i szybkich testów na obecność wirusa. Komisja Europejska zapowiedziała też 220 mln euro na transport pacjentów między krajami.

Jak informował Michel, żaden z przywódców nie miał wątpliwości, że sytuacja w UE jest bardzo poważna. Liderzy dyskutowali m.in. o tym, jak osiągnąć porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania i wykorzystywania szybkich testów identyfikujących Covid-19, co ma pozwolić na łatwiejsze przemieszczanie się między krajami Unii. Prace nad tą kwestią mają być kontynuowane.

Rozmawiali też o potencjalnych, przyszłych szczepionkach.

„Zgodziliśmy się, (…) aby zagwarantować sprawiedliwy podział (szczepionki – PAP) między państwami członkowskimi w przypadku umów podpisanych przez Komisję i tych, które, mamy nadzieję, zostaną podpisane w nadchodzących tygodniach” – powiedział wtedy Michel.

Poruszono też temat logistyki dostaw i właściwej komunikacji w tej kwestii skierowanej do społeczeństw.

W kwestii śledzenia kontaktów osób zakażonych szef Rady Europejskiej zachęcał przywódców do uczestnictwa w inicjatywie interoperacyjność aplikacji śledzących.

Pandemia przybiera na sile w całej Europie. Siła drugiej fali zaskoczyła kraje unijne. Europa stała się ponownie nowym epicentrum światowym koronawirusa.

Liczba zachorowań sprawia, że służby zdrowia dochodzą do swoich granic i muszą być uruchamiane rezerwy. Unijni przywódcy – jak zapowiadał w liście przed październikową wideokonferencją Charles Michel – mają koncentrować się obecnie m.in. na szybkich testach antygenowych na COVID-19, wzajemnym uznawaniu tych testów i dostępie do szczepionek.

Testy antygenowe są mniej dokładne od testów PCR, ale tańsze i szybsze. Postrzegane są one jako nadzieja na otwieranie gospodarek pomimo wciąż krążącego w populacji koronawirusa. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali test, który jest w stanie zidentyfikować powodującego COVID-19 koronawirusa w mniej niż pięć minut.

Metoda, określana przez autorów jako prosta, ekstremalnie szybka i ekonomiczna pozwala wykryć nienaruszone cząsteczki koronawirusa na podstawie ich charakterystycznych białek (antygenów).

Aby testy takie faktycznie pozwalały na funkcjonowanie społeczeństw i przepływ osób między krajami unijnymi, potrzebna jest zgoda co do ich uznawania. Teraz niektóre kraje żądają od przyjezdnych wyniku testu, ale nie starszego niż 48 godzin. Jednak przy bardzo obciążonych laboratoriach czas oczekiwania na wynik testu PRC może być dłuższy niż 48 godzin. Dopuszczenie testów antygenowych dla podróżnych mogłoby rozwiązać ten problem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl