Uchwała Sejmu w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały upamiętniającej 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Posłowie podkreślali, że uchwała ma na celu oddać hołd bł. ks. Popiełuszce, nazwać sprawców mordu i przypomnieć heroiczność kapłana.

Wczoraj jednogłośnie w uchwale Senat upamiętnił legendarnego kapelana „S” jako „obrońcę ideałów prawdy, wolności i sprawiedliwości”. Bronił osób represjonowanych i więzionych. W uchwale zapisano, że życie ks. Jerzego było „darem dla historii Polski, wyrażonym słowami św. Pawła „Zło dobrem zwyciężaj” – podkreśla senator Stanisław Kogut.

Ksiądz Jerzy jest kapelanem mojej ukochanej Solidarności – bohaterskim kapelanem zamordowanym przez UB i SB, w bestialski sposób utopiony pod Włocławkiem i ta uchwała się mu należała. Nie ukrywam, że byłem ogromnym zwolennikiem, aby rok 2015 był rokiem ks. Jerzego, bo on na to sobie zasłużył, jak wielu księży – ks. Zych czy ks. Niedzielak, bo to są bohaterscy kapłani – podkreśla senator Kogut.

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności. Uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy SB był torturowany i zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Wyłowiono je 30 października 1984 r. Pogrzeb zgromadził miliony Polaków i stał się manifestacją patriotyzmu.

Ks. Popiełuszko został beatyfikowany w 2010 r. przez Ojca św. Benedykta.  20 września br. we Francji otwarto proces do kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

RIRM

drukuj