fot. PAP/EPA

U. Von der Leyen: Ufam, że rząd brytyjski wdroży zapisy ws. granicy irlandzkiej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że rząd brytyjski wdroży zapisy umowy o wyjściu z UE, dotyczące granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Ostrzegła, że to warunek wstępny przyszłego partnerstwa.

To reakcja na najnowsze informacje z Wielkiej Brytanii, której rząd zapowiada podjęcie kroków podważających zawartą wcześniej umowę z UE o wyjściu, jeśli porozumienie handlowe z „27” nie zostanie uzgodnione w październiku.

Premier Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed 15 października, a jeśli się tak nie stanie, Wielka Brytania zerwie dalsze negocjacje. W brytyjskich mediach pojawiły się jednocześnie informacje, że tamtejszy rząd przygotowuje przepisy, które zastąpią obecne rozwiązania dotyczące granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

„Protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej ma zasadnicze znaczenie dla ochrony pokoju i stabilności na wyspie oraz integralności jednolitego rynku” – zaznaczyła von der Leyen na Twitterze.

PAP

drukuj